Design and implementation of a shunt hybrid active power filter
Şönt Melez Aktif Güç Filtresinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 413545
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY, DOÇ. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez, Şönt Melez Aktif Güç Filtresi (ŞMAGF) için kontrolcü geliştirme çalışmalarını, güç devresi tasarımı çalışmalarını ve deneysel çalışmaları sunmaktadır. Bu tez çalışmasında ŞMAGF için yeni bir kontrol yöntemi önerilmiştir. Önerilen kontrol yöntemi sayesinde ŞMAGF, adaptif DA bağ gerilim ile yüklerin akım harmonikleri ve reaktif güç talepleri için dinamik kompanzasyon sağlamaktadır. Önerilen kontrol yönteminde, ŞMAGF' nin harmonik kompanzasyon performansının iyileştirilmesi için Senkron Referans Düzlem (SRD) yöntemi kullanılarak ayrık harmonik elemeli geri beslemeli kontrol yöntemi uygulanmıştır. Buna ek olarak, ŞMAGF' nin kontrolcüsünde sistemin kayıplarını düşürmek için yükün reaktif güç talebi ve akım harmoniği seviyesine bağımlı adaptif DA bağ referans hesaplama yöntemi uygulanmıştır. Tez kapsamında tasarımı yapılan ŞMAGF, 15A' e kadar altı darbeli doğrultucuların ürettiği düşük frekanslı harmoniklerin ve 10kVAr±%30 aralığındaki reaktif güç değişimlerinin kompanzasyonunu sağlayabilecek şekilde tasarlanmıştır. ŞMAGF için önerilen kontrol yönteminin ve tasarlanan güç ve elektronik kontrol sisteminin dinamik ve kararlı durumdaki etkili performansları deneysel sonuçlar ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the controller development, the power circuit design and the experimental studies for Shunt Hybrid Active Power Filter (SHAPF). In this thesis work, a novel control method is proposed for SHAPF. Thanks to the proposed control method, SHAPF provides a dynamic compensation for the current harmonics and reactive power demands of the loads with the adaptive dc link voltage. In the proposed control method, a novel individual harmonic elimination based feedback control method is applied with using Synchronous Reference Frame (SRF) method in order to improve the harmonic compensation performance. In addition, an adaptive dc link voltage reference calculation method which is dependent on the reactive power demand and the harmonic current level of the load is applied to decrease the losses of SHAPF. In the scope of this thesis work, SHAPF prototype is designed to compensate the low order dominant current harmonics of six pulse rectifiers up to 15A and the reactive power in the range of 10kVAr±30%. The effective performance of the proposed controller and the designed power and electronic control circuits for SHAPF in the steady-state and the dynamic conditions of is verified with the experimental results.