Ekolojik verilerin; turizm kaynağı olarak değerlendirilmesi ve İzmir Kuş Cenneti örneği
  1. Tez No: 41355
  2. Yazar: UĞUR ŞENBÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Canlı doğal kaynaklar, insanoğlunun geleceği için büyük önem taşımaktadır. İnsan, büyüyen nüfusu ve gelişen teknoloji ile yasama alanlarım sürekli büyütmekte ve dünya yüzeyini belirgin bir biçimde değiştirmektedir. Bu değişimin en önemli sonuçlarından biri de doğal alanların zarar görmesidir. Turistik faaliyetler de doğal alanların değişmesi ve yok edilmesinde rol oynamaktadır. Kıt çevre kaynaklarının turistler ve turizm endüstrisi tarafından tüketilmekte olduğu gerçeği giderek daha belirginleşmektedir. Bu nedenle turizm alanındaki gelişmelerde çevre bilinci öncelik taşımaktadır. Çevre bilincine sahip turistlerin doğal alanlara çok az etki edeceği açıktır. Ekolojik ve kültürel hassasiyet gösteren turizm aktivitelerine katılan turistler, yaptıkları harcamaların yörede doğal kaynakların korunmasına, sürdürülebilir turizm gelişimine ve yöre ekonomisine katkıda bulunmasını amaçlamak tadırlar. Bir alternatif turizm çeşidi olan ekoturizm, çevre kayıpları için bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. İzmir Kuş Cenneti iklim koşulları, coğrafi konumu, canlı doğal varlıkları, zengin tarihi ve eko sistemleri ile turizm acısından oldukça cazip bir bölgedir. İzmir Kuş Cennetinin, koruma- kullanma dengesini gözönüne alan eko turizm aktivitelerine açılması, bölgenin sürdürülebilir turizm gelişimine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Living natural resources are of great importance in terms of the future of mankind. Due to a growing population and developing technology, man is steadily expanding his living areas and signifi cantly changing the face of the earth. One of the most Important results of this change is the destruction of natural areas. Touris tic activities does play a role in this change and destruction of natural areas There is growing recognition that scarce environmen tal resources are being consumed by tourists and tourism industry. That is why, environmental conciousness is a priority in tourism developments, it is clear that, environmentally concious tourists will have minimal impact on natural areas. Tourists, who partici pate in culturally and ecologically sensitive tourism activities, ex pect their expenditures to be used to support the conservation of natural resources, sustainable tourism development and local eco nomy. Eco tourism, as a particular variant of alternative tourism, is emerging to be a solution to environmental degradation. Izmii' Birds Paradise, with its climatic conditions, geography, living creatures,_richness of history and ecosyoterns, is an extremely attractive for region, Tourism to open Izmir Birds Paradise up to eco tourism activities considering conservation -use balance will contri bute the regions sustainable tourism development.