Türk reklam filmlerinin görsel yapısı
The Visual structure of Turkish advertising films
  1. Tez No: 41356
  2. Yazar: MUSTAFA FADIL SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ADANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en faala250 sözcük) (TÜBİTAK/TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanmış) ÖZET Bu çalışma, Türle reklam filmlerinin görsel yapısını irdelemeyi ve bur adlan yola çıkılarak ortak paydalara ulaşmayı amaçlamaktadır. Her reklam filmi, bir kampanyaya aittir ve o kampanyanın ana stratejisine göre oluşturulmaktadır. Bu oluşturulma sürecinde; filmin ana belirleyicileri olan 'anlatım tarzı' ve 'anlatım biçimi' saptanarak bunlarla anlamlı bağıntılar kuran görüntüler üretilmektedir. Üretilen bu görüntüler birbirlerine bağlanarak bir bütün oluşturmaktadır. Dışarıdan bakıldığında, bütün reklam filmleri -görüntü açısından- birbirlerine az çok benzeselerde veya oldukça dikkatli bir bakışla lıer filmin ayrı görüntüler üzerine kurulduğu gözlensede bu görüntülerin üretilmeleri ve kullanılmaları acısından irdelendiğinde belirli ortak paydaları bulmak mümkün olmaktadır. Belirlenmiş bir zaman dilimi içinden elde edilen bu ortak paydalar, o toplumun -reklam filmleri bağlamında- görüntü topografyasını bize vermektedir. Bu çalışma, böyle bir topografyayı elde edebilmek için; belirli bir dönemle (Cteak-Şubat-Mart-Nisan, 1995) ve belirli sayıda (elli reklam filmi) sınırlanmış bir örneklem grubu üzerinde yapılan analizlerde, Türk reklam filmlerinin anlatımında görüntü boyutunun“nasıl”kullanıldığı bulunmaya çalışılmış, bunun için ise, çeşitli tablolar oluşturularak, analizler yapılıp, ve buradan elde edilen bulgulardan yola çıkılarak yorumlamalara gidilmiştir. Bir başka deyişle bu çalışma reklam filmlerinin görüntü bağlamında; yapısını, niteliklerini, görsel dilinin neler olduğunu, özelliklerini -genel çizgiler içerisinde- bulmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla Z50 sözcük ABSTRACT“The Visual Structure of Turkish Advertising Films”The objective of this study is to examine the visual aspect of Turkish advertisment films., and thereby to find out the common denominators among them. We all know each advertisment film is a product of a promotion about certain goods and services, and it comes into being according to the main strategy of that promotion. In the process of making of a advertisment film, first the main indicators or characteristics of a advertisment film are to be determined. These characteristics are "expression style' and 'expression form'. Images are, then, produced with expressive links to each other according to these indicators. The produced images are, then, connected into a form to make an entire advertisment. film. Despite the fact that, in the first sight, all advertisment films more or less, resembles to each other in terms of images, or even if a close scrutiny expose the fact that each advertisment. film are formed on different images, it would be possible to reach common denominators when they are considered at length in terms of production of images and of usage. These common denominators which are related to a certain period of time give us the visual topography of a society. This study aimed to reach such a topography studying the first quarter of 1995 as the period of time with the sample size of 50 Turkish TV Ads films. Thus, with a restricted sample size, we aimed to find out how the image dimension is used in the expression of Turkish TV Ads films. For this, we formed a number of tables which have been of help to us in our analysis. After receiving our findings yielding from our analysis, we interpreted the results. In sum, study objected to find out the structure, characteristics, visual languages and general features of Turkish TV advertisment films of visual or image dimension.