Konaklama işletmelerinde kar planlaması ve bilgisayar kontrolü örneği
- Tez No: 41354
- Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, konaklama işletmelerinde geleceğe ilişkin tahminlerin yapılması, işletme gelir hedefleri doğrultusunda bütçeleme faaliyetlerine ilişkin bir bilgisayar modelinin kurulması ve uygulamaya konulmasıdır. Bütçe, belirli zaman periyodlarında kaynakların ne şekilde kullanıldığını ve tahminlendiğini gösteren detay planlardır. Bütçeleme çalışmalarının beş temel amacı vardır. Bunlar planlama, haberleşmeyi ve koordinasyonu sağlama, kaynakların kullanımı, karlılığı ve operasyonları kontrol etme, performansı arttırma ve hataları önleme. Değişik amaçlar için hizmet eden bir çok bütçe türü vardır. İşletme bütçeleri veya kar planlan belli zaman periyodları için işletmelerin oluşturduğu bütçelerin birleşimidir. Konaklama işletmelerinin karlılığı sadece gelir artışlarına bağlı olmaz aynı zamanda kar planlaması kontrolüne de bağlıdır. Bu iki unsuru gerçekleştirebilmek için konaklama işletmesi yöneticileri öncellikle kapasite ve iş faaliyetlerini gözönünde bulundurmalı ve bütçeleme faaliyetlerini yerine getirerek uygulamalıdır. Kar planlamasında tahmini gelir ve maliyet planlarının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için yöneticilerin bütçe planlamalarında sorumluluklarının olması gerekmektedir. Bu bağlamda muhasebe sistemi, işletme planlayıcılarına lüzumlu bilgileri ve verileri iletmelidirler. Kar planlamasının değişik bir çok yöntemi vardır. Biz çalışmamızda konaklama işletmelerinde geçerliliği en fazla olan bütçeleme yardımıyla kar planlamasını seçtik. Bütçeleme yardımıyla kar planlaması konaklama işletmelerinde el ile, değişik verilerin bir araya getirilmesi ve analizi sonucunda yapılmaktadır.Bu tür bir bütçeleme sistemi çok fazla zaman almakta ve maliyetleri arttırmaktadır. Bu nedenle çalışmamızın ana konusu olan kar planlaması sürecinde bilgisayar kullanmayı ele aldık. Bütçeleme sürecinde bilgisayar kullanmanın işletme açısından bir çok avantajı vardır. Bunlar; Bilgisayarlı bütçelemenin güvenilir olması, daha hızlı ve maliyetinin düşük olması. Teorik yaklaşımın yapıldığı önceki kısımların uygulaması Marmaris Altın Yunus Otelinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A budget is a detailed plan, expresses in quantitative terms that specifies how resources will be acquired and used during as specified period of time. The procedures used to develop a budget constitute a budgeting system. Budgeting systems have five primary purposes. These are planning, facilitating communication and coordination, allocating resources, controlling profit and operation, evaluating performance and providing incentives. There are different types of budgets serve different purposes. A master budget or profit plannes is a comprehensive set of budgets covering all hoses of an organisation's operation for a specified period of time. The profitability and endurance of a hotel depend not only to do revenue increase but to do way the profit planning is controlled. To assure these two factors are realised, the hotel managers must first consider the capacity and business facilities then prepare a budget and try follow it. The realisation of revenue and costs as planned in the profit budget can be made easier by having different level of managers in budget planning committee. In this context, the accounting system must be said to give the necessary information to the managers who are re^o^ble to make the planned revenue and costs come true. There are different m§th60s>bi profit planning. We decide to use the common method called budgeting. The budgets for profit planning in hotels are prepared manually. This type of budgeting is less, of time and lost of many. That's why we decide to make aifbodel of budgeting by using computers. The advantage of using computers irt budgeting is more confident and faster than making budgets manually. The way the theoretical and practicable examples given in the previous section are realised in Marmaris Altın Yunus Hotel. VI