Askeri havacılık uygulamaları için MIL STD 461E ve MIL STD 704E standartlarına uygun AA/DA çevirgeç koruma ve filtre sistemleri geliştirilmesi
Implementation of AC/DC converter protection and filter systems for military aerospace applications according to MIL STD 461E and MIL STD 704E standards
  1. Tez No: 413561
  2. Yazar: FATİH CANDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Askeri havacılık uygulamalarında kullanılan mühimmatlarda farklı seviyelerde DA (doğru akım) gerilime ihtiyaç duyulmaktadır. Mühimmatı besleyen uçaklarda hem AA (alternatif akım) hem DA kaynak bulunmasına rağmen mühimmatların güç ihtiyacı yüksek olduğu için AA kaynak kullanılması DA kaynak kullanımına göre avantajlı olacaktır. Uçaktan mühimmata gelen AA kaynağın 3 fazlı ve yüksek gerilimli olması, ihtiyaç duyulan güç seviyesinde, ana hattan çekilen akım değerini düşürecektir. Akım değerinin düşmesi ise hem iletim hattı boyunca kayıpları azaltacak hem de akımdan kaynaklanan gürültü seviyesini düşürecektir. Bu tezde uçaktan alınan 3 faz-115V AA 400Hz gerilimi mekanik anahtar ile sisteme bağlanmaktadır. Bundan dolayı tezde açılış akımı limitleme devresi ve ayrıca MIL STD 704E standardına göre gelen yüksek gerilimlerin sisteme zarar vermesini engellemek için yüksek gerilim koruma devreleri tasarlanmıştır. Aynı zamanda askeri uygulamalarda kullanılan sistemlerin EMG (elektromanyetik girişim) açısından MIL-STD-461E standardına uyma koşulu vardır. Bu yüzden AA-DA çevirgeç ile uyumlu çalışabilecek, standartlara uygun bir EMG filtresi tasarlanmıştır. Tasarım aşamaları, benzetim ve test sonuçları tez içerisinde detaylı şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Several DC (Direct Current) voltage levels are needed in munitions used in military aerospace applications. Although there exist both AC (Alternative Current) and DC supplies in airplanes that feed munitions, using AC supplies is more advantageous than using DC supplies. Hence the airplane feeds munitions from a three phase high voltage AC supply current drawn through main line will be reduced at required power level. As the current level is reduced conduction loss on the transmission lines and noise that caused by current flow will be reduced. In this thesis 3-phase 115V AC 400Hz voltage, supplied from airplane, connected to system with a mechanical switch. Hence an inrush current limiter circuit and also an over voltage protection circuits have been designed in thesis for preventing the system against the damage of over voltage come according to MIL STD 704E standard. Meanwhile the systems used in military applications have to be in compliance with Military Standards 461E. Therefore an Electromagnetic Interference filter, matched with AC-DC rectifier, has been designed and developed compatible with this standard. Design steps, simulation results and performance verifications of the designed AC-DC rectifier and EMI filter are given in details in thesis work.