Katmanlı yapıların ekranlama etkinlik analizi
Shielding effectiveness analysis of multilayered structures
- Tez No: 413562
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SEÇKİN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada iyi iletken, dielektrik ve metamalzeme içeren katmanlı yapı modelleri için ekranlama etkinliği analizi gerçekleştirilmiş; malzeme türü, katman kalınlığı, polarizasyon ve elektromanyetik dalganın geliş açısının ekranlama etkinliğine etkisi incelenmiştir. Çok katmanlı yapılar için periyodik ve Fibonacci dizilimli yapılar oluşturularak ekranlama etkinliği değerleri hesaplanmıştır. Bu amaçla homojen olmayan yapı iletim hatları teorisi kullanılmış ve çok katmanlı yapılar için birbirini tekrarlayan yapıda eşitlikler elde edilerek ekranlama etkinliği analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde katmanlı yapılar için elde edilen ekranlama etkinliği sonuçları karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the shielding effectiveness of multilayered structures including different materials such as conductors, dielectrics and metamaterials are analyzed. The effects of parameters such as material type, thickness, number and sequence of layers, polarization, incident angle of electromagnetic wave on the shielding effectiveness are studied. The shielding effectiveness is calculated for periodic and Fibonacci multilayered structures. In this study, the shielding effectiveness calculations have been made by using nonuniform transmission line theory which provides recursive equations. At the end of the work, shielding effectiveness results of multilayered structures including different materials have been compared and interpreted.