Çekirdeksiz mini karpuzlarda bitki gelişimi, verim ve meyve özelliklerinde heterozis
Heterosis on plant growth, yield and fruit characteristics in seedless mini watermelons
- Tez No: 413576
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sunulan bu tez çalışmasının amacı; çekirdeksiz Fı karpuz çeşit adaylarının alçak tünel altında agronomik performanslarını belirlemek ve tetraploid ve diploid ebeveynleri ile birlikte çeşitli tarımsal karakterler açısından heterozis düzeylerini tespit etmektir. Çalışmada 5 Fı hibrit triploid karpuz çeşit adayı (TR-5, TR-6, TR-9, TR-34 ve TR-35) ile bunlara ait dördü diploid (ÇE-3, ÇE-4, ÇE-5 ve ÇE-6), ikisi tetraploid (ÇE-1 ve ÇE-2) altı adet ebeveyn kullanılmıştır. Kontrol olarak da Style Fı ticari çekirdeksiz karpuz çeşidi araştırma materyaline eklenmiştir. Çalışmada ilk kol atma tarihi, ilk ve % 50 çiçeklenme zamanı, ana kol uzunluğu, ana gövde çapı, ana gövdedeki boğum sayısı, toplam verim, meyve ağırlığı, meyve yüksekliği, meyve çapı, meyve kabuk kalınlığı, tat, SÇKM, tohum sayısı ve 1000 tohum ağırlığı ölçümleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, denemede yer alan her üç ploidi düzeyine sahip materyal arasında incelenen tüm parametreler açısından önemli farklılıklar tespit edilmiş ve değişik düzeylerde heterozis hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this presented thesis is to determine agronomic performance and the level of heterosis in one of the important vegetable species for our country, seedless watermelon cultivar candidates under low tunnels. In this study, 5 Fı hybrid triploid watermelon variety candidates (TR 5, TR 6, TR 9, TR 34 and TR-35) which are produced from 4 diploid female parents (ÇE-3, ÇE-4, ÇE-5 and ÇE-6) and two male parents (ÇE-1 and ÇE-2) were used. Commercial Style Fı seedless watermelon variety was added as a control material. In this study, date of main branching, first and 50% flowering dates, main stem lenght, main stem diameter, number of the nods on the main stem, total yield, fruit weight, fruit height, fruit diameter, fruit rind thickness, taste, TSSC analysis, number of seeds and the weight of 1000 seeds are determined. According to the results of the research; significant variations were determined among all investigated parameters and different level of heterosis was found for material having three ploidy levels.