Çilek (Fragaria ananassa) bitkisinin çinko ve gümüş biriktirme kapasitesinin araştırılması
Research on storage capacity of zinc and silver of strawberry (Fragaria ananassa)
- Tez No: 413581
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ ZEYNEP ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, bitkisel arıtım yöntemi kullanılarak çilek (Fragaria ananassa) bitkisinin kök, sap+gövde ve yapraklarında Çinko (Zn) ve Gümüş (Ag) birikim kapasiteleri araştırılmıştır. Çalışmada, ZnSO4 ve AgNO3 formunda hazırlanan ağırmetal çözelti konsantrasyonları her iki ağırmetal çözeltisi için 0, 1000, 2000, 4000 ve 6000 mg/kg olarak belirlenmiş ve bitki yetişme ortamı olarak torf kullanılmıştır. Çalışma 56 gün boyunca devam etmiş ve sonucunda bitkiler yetiştirildiği ortamdan (torf) sökülerek, kök, sap+gövde ve yaprak olarak kısımlarına ayrılmıştır. Bitkilerin bünyelerinde kalan Zn ve Ag miktarları belirlenmiştir. Çilek bitkisinde her iki ağırmetal için en yüksek birikim kök kısmında gerçekleşmiştir. Kökte en fazla Zn birikimi 6000 mg/kg'lik konsantrasyonda gerçekleşmiştir(751 mg/kg). Kökte en fazla Ag birikimi yine 6000 mg/kg'lik konsantrasyonda gerçekleşmiştir (457 mg/kg). Gövdede en fazla Zn birikimi 6000 mg/kg'lik konsantrasyonda (190 mg/kg), en fazla Ag birikimi yine 6000 mg/kg'lik konsantrasyonda gerçekleşmiştir (0.7 mg/kg). Yaprakta en fazla Zn birikimi 4000 mg/kg'lik konsantrasyonda görülmüş(134 mg/kg), yaprakta Ag birikimine rastlanmamıştır. Çalışma sonucunda çilek bitkisinin Zn ve Ag ağırmetallerinin fitostabilizasyonunda değerlendirilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Zn and Ag heavy metal accumulation capacity of strawberry's (Fragaria ananassa) root, stem and leaves was investigated using phytoremediation technology. For the study the ZnSO4 (Zinc sulfate) and AgNO3 (Silvernitrate) concentration of the prepared solution were determined as 1000 mg/kg, 2000 mg/kg, 4000 mg/kg and 6000 mg/kg and torf growth media is used for growing of the plants. The experimental period was continued 56 days and at the end of the study, the plants were seperated as growth media, root, stems, leaf before the Zn and Ag amount was determined for accumulated concentrations at the plant structures. The heavy metal accumulations were occurred at the root of plant. The highest Zn accumulation in the roots had occurred at the highest concentration applied set (751 mg/kg) and the highest Ag accumulation in the roots had occurred at the highest concentration applied set (457 mg/kg). The highest Zn accumulation in the stem had occurred at the highest concentration applied set (190 mg/kg) and The highest Ag accumulation in the stem had occurred at the highest concentration applied set (0.7 mg/kg). But the highest Zn accumulation in the leaves had occurred at the 4000 mg/kg concentration applied set(134 mg/kg), but the Ag accumulation had not occurred at plant leaves at all concentrations applied. As a result of experiment it was concluded that strawberry plants can be considered in the phyto-stabilization of Ag and Zn heavy metals.