Gama ve beta fonksiyonları için bazı integral eşitsizlikleri
Inequalities for beta and gamma functions via some integral inequalities
- Tez No: 413603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada senkron ve asenkron dönüşümler için Chebychev eşitsizliği, Hölder eşitsizliği ve Grüss eşitsizlikleri gibi bazı integral eşitsizliklerini Euler' in Gama ve Beta fonksiyonları ile doğal uygulamaları verilecektir. Hölder eşitsizliği kullanılarak gama ve beta fonksiyonlarının logaritmik konveks olduğu fakat Psi fonksiyonunun konkav olduğu gösterilecektir. Aynı şekilde Chebychev eşitsizliği ve Grüss eşitsizliği gibi Gama-k ve Beta-k fonksiyonlarını içeren bazı klasik integral eşitsizlikleri verilecektir. Hölder eşitsizliği kullanılarak gama-k ve beta-k fonksiyonlarının logaritmik konveks olduğu gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we present some inequalities involving gamma and beta functions via some classical inequalities like the Chebychev inequality for synchronous (asynchronous) mappings, and the Grüss inequalty. Also, we give a new proof of the log-convexity of the gamma and beta functions by using the Hölder inequality.We present some inequalities involving k-gamma and k-beta functions via some classical inequalities like the Chebychev inequality for synchronous (asynchronous) mappings, and the Grüss inequality. Also, we give a new proof of the log-convexity of the k-gamma and k-beta functions by using the Hölder inequality. Most of the inequalities produced in this paper are the k-analogs of existing results