Değişik nedenlerle son sekiz yılda hastaneye başvuran kişilerde demir eksikliği, demir eksikliği anemisi, talasemi ve orak hücre taşıyıcı sıklığının araştırılması
Iron deficiency in people admi̇tted to hospital for various reasons, iron deficiency anemia, thalassemia and sickle cell investigation of carrier frequency
- Tez No: 413604
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi hastanesine son sekiz yılda değişik nedenlerle hastaneye başvuran hastalarda hemoglobin, MCV, ferritin ve hemoglobin elektroforezine bakılmış olanlarda bu değerlerin sonuçlarına göre demir eksikliği, demir eksikliği anemisi, talasemi ve orak hücre anemisi tanısı konulan hastaların yaşa ve cinse göre sayısal değerleri ve yüzde oranları ile karşılaştırılıp değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kahramanmaraş Imam University (KSU), Medical Faculty Hospital in the last eight years of hemoglobin in patients admitted to the hospital for various reasons, MCV and ferritin and hemoglobin electrophoresis iron deficiency based on the results of those values in which to have viewed, iron deficiency anemia, thalassemia and sickle cell anemia diagnosed inhabited put patients and numerical values are compared according to gender and aimed to evaluate the percentages.