Computer science
Bilgisayar bilimi
- Tez No: 413602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Veri yönetim sistemleri basit ve kullanıcı dostu bir ara yüz sunarak öğretim elemanlarının, personelin, öğrencilerin, derslerin, notların, not raporları gibi verilerin yönetimini sağlar. Öğretim elemanları ve birim yöneticileri kendi bilgilerini düzenleyebilir, ekleyebilir ve güncelleyebilir. Öğrenciler derslere kayıt yaptırabilirler ve sınav sonuçlarını öğrenmek için duyuru panolarını izlemelerine gerek yoktur. Kendi hesaplarından sınav sonuçlarını kolayca takip edebilirler. Bu çalışmada üniversite ortamı için tasarlanmış bir veri yönetim sisteminin tasarımını ve gerçeklemesini sunacağız. Bu sistem bir yüksekokulun ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiştir. Geliştirilmiş sistem hâlihazırda elle yapılan işlemleri sunmaktadır. Bu sistem sürecin hızını ve verimliliğini arttırır ve veri güvenliği ile arşivleme özelliklerini de içerir.
Özet (Çeviri)
Data management systems provide a simple, user friendly interface, manage records of instructors, staffs, students, courses, grades, grades reports, results, etc. Instructors and administrator of departments can add, edit, and update their information. Students can register courses and don't need to go through notice boards to view their exam results. They can easily view all their results from their accounts. In this study we provide design and implementation of a data management system designed specifically for use in a college environment. This system is tailored for the needs of a college. Developed system provides functionalities that are currently unautomated. With the designed system, processes are all automatized. This system increases the efficiency and speed of the processes and provides archiving features as well as data security.