Interaction of private art venues with surrounding urban areas (The case of Tophane)
Özel sanat kurumlarının kent alanları ile ilişkisi (Tophane vakası)
- Tez No: 413611
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN CANDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sanat Tarihi, Public Administration, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez, çağdaş sanat mekanlarının taşındıkları kentsel bölgelerdeki topluluklar tarafından nasıl algılandıklarını, çevreleriyle kurdukları ilişkileri; bu bölgelerin dönüşümünde oynadıkları rolü inceler. İnceleme, Istanbul'un Tophane bölgesinde 2011 ve 2013 arasında yürütülen alan araştırması üzerine temellendirilmiştir. Tophane bölgesinde yer alan özel mülkiyetli çağdaş sanat galerileri örnek olay incelemesi olarak ele alınmıştır. Ayrıca bu tez, bölgenin tarihini ve günümüz özelliklerini, burada var olan sosyal grupları, derinlemesine ele alarak sanat mekanlarının bu bölgedeki varlığının yarattığı sosyal gerilimler ve hoşnutsuzluk üzerine yoğunlaşır. Amaç bu gerilimlerin nedenlerini derinlemesine kavrayarak hem evrensel 'Dünya Şehri' paradigmasıyla hem de İstanbul'un kendine has bağlamıyla ilişkilendirmektir. Bu çerçevede, sosyal gerilimler hem küreselleşen şehirlerde giderek belirginleşen kozmopolitan-yerel ikiliği içinde hem de, son yıllarda Istanbul'un sosyal yapısı ile ilgili tartışmalarda sıklıkla bahsi geçmiş ve ülkenin siyasi yaşamında önemli yer tutmuş olan laik-İslamcı ikiliği içinde tanımlanır. Bu kimliklerin nasıl kesiştiği ve ayrıştığı; çağdaş sanat mekanlarının bu ikiliklerin neresinde durduğu üzerinde durulan tartışma konusudur. Tophane son yıllarda çok hızlı dönüşüm geçiren bir bölge olmuştur. Özel mülkiyetli sanat galerilerinin bu muhitte konumlanması, bahsi geçen kentsel dönüşüm sürecinin bir parçası olarak yorumlanabilir. Ancak, sanat galerilerinin ya da belirli bir 'sanat zümresinin' herhangi bir bölgeye gelişinin kentsel dönüşümü hızlandıran bir olgu olduğunu varsayan kuramların önerisinin aksine; Tophane, sanat galerilerinin açılmasının dönüşüme karşı hissedilir bir halk tepkisine yol açtığı ve bu kurumların toplumsal öfkenin hedefi haline geldiği özgül bir durumu temsil eder.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how contemporary art venues are perceived by the urban communities in the districts they move into, and how they interact with their surroundings; the role they play in transforming these districts. The research is based on fieldwork carried out in Istanbul's Tophane district between 2011 and 2013. Private contemporary art galleries located in Tophane are used as a case study. Also, the thesis explores in detail the history and present day characteristics of the neighborhood, various social groups within the local community; focusing on the frictions between recently established contemporary art venues and their neighbors. The aim is to provide a comprehensive account of the social tensions and discontent caused by the presence of these art venues in the district; and attempt to make sense of these tensions both within a universal 'world city' paradigm and within Istanbul's specific context. While doing so, the frictions are diagnosed in terms of the universal cosmopolitan-local dichotomy emphasized within world cities; and also the assumed secularist-Islamist dichotomy that has been prevalent in Turkish politics, in discussions over Istanbul's social structure over the past few decades. The debate is concerned with how these identities overlap and diverge, and where contemporary art venues are positioned with respect to these dualities. Tophane is a neighborhood that has recently been going through a rapid process of transformation. The establishment of private art galleries in the area can be regarded as a part of this urban transformation process. However, contrary to theories indicating that the presence of art galleries or an“art crowd”in a certain urban area enhances the pace of transformation, Tophane presents a unique case where the arrival of private art galleries has instigated a palpable backlash against urban transformation, as these establishments have become targets of communal rage.