Antik ve günümüz teknolojisiyle ilgili temel kavramların görsel, işitsel, yazımsal ve zamansal olarak eğitim amaçlı hazırlanması üzerine bir çalışma
A study on the visual, aural, textual and temporal preparation of basic concepts for educational purposes using ancient and today's technology
  1. Tez No: 413638
  2. Yazar: ERHAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASİP DEMİRKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Antik teknoloji ve günümüz teknolojisiyle ilgili izlenilen 72 tane film ve belgeselden elde edilen kavramların daha iyi öğrenilmesi ve verimli bir şekilde algılanabilir hale getirilmesi için sanal programlarla daha fazla duyuya hitap edecek şekilde hazırlanmıştır. Görsel, işitsel, yazımsal ve zamansal olarak daha çok duyuya hitap edecek şekilde hazırlanan bu dokümanlar internet ve DVD entegreli kavramlar ve kavram kümeleri olarakta sunulmuştur. Çalışmanın ilk aşamasında internetten tez konusu ile ilgili edinilen görsel, yazılı, video vb. bilgilerin kavramsal açıdan bir değerlendirilmesi ve gruplandırılması yapılmıştır. Teze konulmak ve diğer tez materyallerine internet, enteraktif ilişkisel linkler atılarak; internet üzerinde yayımlanmak üzere biyoloji web sitesi, yazılı tez basımı ve tez DVD'si doküman olarak hazırlanmıştır. Daha sonra öncelikli olarak Biyoloji Eğitimi materyal geliştirme odasında kayıtlı 1000 tane bilimsel film arşivinden elde edilen 72 tane antik teknoloji ve günümüz teknolojisiyle ilgili kavram ve kavram kümelerini içeren filmler seçilerek başlanmıştır. Bu bilimsel filmler ise daha önceden belgesel kanallarından elde edilerek kaydedilmiştir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ferit Melen Kütüphanesinde toplu veri taramada, tez konusu ile ilgili İngilizceden çevrilen makaleler, resimler, filmler için 30 adet web sitesi ve 55 adet bilim teknik makalesi taranarak kullanılmıştır. Seçilen filmlerin özetleri ise ayrıca çıkarılmıştır. Bu filimler Sanal Ortamda Ulead Media programı ile kesilmiş olup daha sonra filmler Adobe Macromedia Flash Encoder ile.mpg formatından.flv dosyasına çevrilmiştir. flv uzantılı dosyalar Macromedia Flash 8'le düzenlenerek ilgili kavramın tanımı, süresi ve hangi kavramlarla birlikte kesildiğini belirten kavram kümesine farklı fonda yazı renkleri ile film çerçevesinin altına yapıştırılarak oluşturulmuştur. Antik teknoloji ve günümüz teknolojisiyle ilgili seçilip izlenen filmlerin kavramlarını belirten bir kavram kümesi ConceptDraw Office PRO programı kullanılarak yapılmıştır. Macromedia Flash 8 programı kullanılarak .swf olarak hazırlanan bu kavram filmler 849 adettir. Macromedia Dreamweaver 8 Web Editörü ile hazırlanan kavramlar alfabetik sıraya göre düzenlendikten sonra ilgili linkler atılarak internet üzerinden yayınlanmak üzere hazırlanmıştır. Antik teknoloji ve günümüz teknolojisiyle ilgili elde edilen 849 adet kavram, kavram kümelerini anlatan görsel, işitsel ve tanımlayıcı şekilde de hazırlanmıştır. http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/kf/ea/ea.html http://www.nadidem.net/kf/ea/ea.html http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/emrullahnanoteknoloji.html Anahtar Sözcükler Antik teknoloji, günümüz teknolojisi, kavramlar.
Özet (Çeviri)
Documents were prepared by watching totally 72 films and documentaries on ancient and today's technology in order to learn and make the related concepts understand better and more efficiently with the help of imaginary software sensibly. These documents prepared in a visually, aurally, textually and temporarily sensible way are also presented as concepts and concept sets integrated with internet and DVD. At the first stage of the study, visual and textual documents, data and video obtained on the internet related to the topic were evaluated conceptually and categorised. A document was prepared as thesis in both text and DVD formats in addition to the preparation of a biology web site for annexing in the thesis by linking it with other sites and interactive relative links. After that, 72 films involving concepts and concept sets related to ancient and today's technology were obtained from 1000 scientific films selected from TV channels and recorded in biology educational material development room. Collective data canning at Yüzüncü Yıl University Ferit Melen Library, translation of related papers, pictures, films, 30 web sites and 55 scientific and technical articles were all reviewed and completed. Summaries of the selected films were also prepared and shortened in imaginary media using Ulead Media program and Adobe Macromedia Flash Encoder in .mpg format by transforming in .flv. Flvfolders were reformed in Macromedia Flash 8 and the definition and duration of the concept and its related concept set were written in colour font in the film frame. Concept set of films selected and watched related to ancient and today's technology was prepared using ConceptDraw Office PRO software. Totally 849 concept films were prepared using Macromedia Flash 8 in .swfformat.Concepts were prepared to broadcast on internet using Macromedia Dreamweaver 8 Web Editor and linked in alphabetical order. Concepts and concept sets defining them related to ancient and today's technology were also prepared in visual, aural and descriptive ways. http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/kf/ea/ea.html http://www.nadidem.net/kf/ea/ea.html http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/emrullahnanoteknoloji.html Key Words Ancient technology, today's technology, concepts