Nazzam'ın Allah ve âlem tasavvuru
Conception of God and universe in al-Nazzam
- Tez No: 413712
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İslam inanç sisteminin bugün sahip olduğu yapıyı anlamak için vahiyle beraber İslam düşüncesinin geçmişini de bilmek gerekir. Genel kabul gören görüşlerin ne zaman ortaya çıktığını, neden ve nasıl kabul gördüklerini ve nasıl dogma haline geldiklerini bilmek sağlam ve sarsılmaz bir inanca ulaşabilmek açısından önemlidir. Genel kabul gören düşünceleri bilmek kadar, İslam düşüncesine renk katmış, Kelam ilim sistematiğine yeni açılımlar getirmiş, felsefi birikimi Kelam ilmine taşımış fakat mezhepleri günümüze ulaşamamış alimleri tanımak da önemlidir. Ümmetin ihtilafını rahmet olarak gören bir Peygamber'in izinde, düşünce geleneğimize yeni eklerle gelen Kelamcıların fikirlerini ve çalışmalarını tanımak kıymetli bir uğraş olmalıdır. Bu minvalde Ebu İshak İbrahim b. Seyyar en-Nazzam, ilk dönem Mu'tezile Kelamının bir incisi gibi parlamaktadır. Nazzam'ın Mutezile için, Mu'tezile'nin İslam ekolleri için ve Kelamcıların insanlık için önemini mübalağalı fakat müessir bir şekilde ifade eden, sadık öğrencisi Cahız'dan öğrenelim:“Kelamcılar olmasaydı, bütün kavimleri oluşturan halklar yok olurdu; Mu'tezile olmasaydı, bütün İslam fırkalarına mensup kimseler yok olurdu ; her ne kadar İbrahim (en-Nazzâm) ve öğrencileri olmasaydı, tüm Mu'tezile yok olurdu diyemezsem de, onun Mu'tezililer için yeni yollar açtığını, büyük yararı olan şeyleri 'ortaya koyduğunu söyleyebilirim”.
Özet (Çeviri)
Ebu İshak İbrahim b. Seyyar en-Nazzam was one of the greatest Mu'tazilite theologians. He lived in Basra and Baghdad when Abbasids had their golden age. Kalam was rising in his time. He and his teacher Ebu'l-Hudhayl lead the rising. He was interested in Greek philosophy and theology both. This made his work out of line. Using philosophy for reasoning better, he managed to build an original system within Mutazilite school. He was the father of two important theories: tafra and kumûn. He simply believed in endlessly divideable bodies. His theory of tafra tries to explain movement depending on the idea of endless bodies. He thought that the creation happened at only once. God created everything at once and put a tabiat (nature) in them. When it is time, that nature comes alive. For most of his ideas, he was rejected and criticized. His works didn't survive until our time but since he was a very efficient theologian in his time, his ideas spread much and reported in many books.