Bulanık regresyon yaklaşımı ile finansal varlık getirilerinin tahmini
Fuzzy regression approach for estimating returns of an financial asset
  1. Tez No: 413713
  2. Yazar: DİLAN ÖZCAN KALFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Son yıllarda bulanık mantık uygulamaları sağduyulu ve uslamalı bir yaklaşım göstermelerinden ötürü yaygın kullanım alanı bulmaktadır. Bulanık mantığın derecelendirme sağlayarak, esnek karar verme imkanı sunması gerçek yaşam ile oldukça uyuşmaktadır. Bulanık mantık uygulamaları, belirsizlik taşıyan sistemlerde klasik mantık uygulamalarından daha başarılı olmaktadır. Finansal varlık getirilerinin tahmin edilmesinde de temel amaç belirsizlik unsurunun minimize edilmesidir. Finansal varlıkların getirilerini tahmin etmede yaygın olarak klasik regresyon analizleri uygulanmaktadır. Klasik regresyon analizlerinde uç noktaların varlığında analiz geçersiz olmakta, değişken doğrusallaştırma çalışmalarında özgün veri yapısı bozulabilmektedir. Bulanık regresyon yöntemi ile veri yapısı değiştirilmemekte olup risk faktörleri daha rahat gözlemlenebilmektedir. Çalışmamızda bulanık regresyon yöntemlerinin finansal getirileri tahmin etmede başarılı olup olmadığının tespit edilmesi adına, Üç Faktörlü Model Bulanık Doğrusal Regresyon Yöntemi ve Zaman Serisi Regresyon Yöntemi ile analiz edilmiş olup, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, Üç Faktörlü Model ile finansal varlıklarının getiri tahmininde bulanık doğrusal regresyon yöntemlerinin başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years fuzzy logic applications have been widely used thanks to their prudent and rigorous approach. Fuzzy logic enables a flexible and graded decision making process, which agrees well with real life situations. Fuzzy logic applications are more successful in systems with uncertainties compared to classical systems. A good example is financial profit estimation systems where the main goal is to minimize uncertainties. Financial profit estimates are widely done using classical regression analyses. In classical regression analyses, the results become invalid at the end points, thus distorting the data structure in variable linearization. In fuzzy regression method, the data structure is kept intact while risk factors are observed more easily. In this work the Three-Factor Model Fuzzy Linear Regression Method is applied and compared to the Time Series Regression Method to assess the validity of the Fuzzy Regression Method in estimating financial profits. As a result, the accuracy and the success of the Three-Factor Model is illustrated.