Türkiye'de ulaştırma sektöründe kamu iktisadi teşebbüsleri ve özelleştirilmesi
  1. Tez No: 41374
  2. Yazar: FADİME KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bir fayda yaratmak amacıyla eşya ve insanın bir yerden diğer bir yere taşınmasını ifade eden ulaştırmanın, ekonomik, sosyal ve politik etkinlikleri bulunmaktadır. Ülkemizde, ulaştırma alt sistemleri arasında koordinasyon sağlanamaması, finansmandan, idari ve hukuki yapılarından doğan sorunlarından dolayı istenilen düzeyde gerçekleştirilememiştir. Ulaştırma sektörünün GSMH (gayrisafı milli hasılatı) içinde büyük bir paya sahip olduğu, toplam sabit sermaye yatırımları içinde ikinci sırada yer aldığı ve geniş istihdam alanı yarattığı görülmektedir. Çalışmamızda ayrıca. Ulaştırma Sektöründe yer alan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin kuruluşu, teşkilat yapısı ve görevleri belirtilmiş, bunların ekonomik durumları hakkında bilgiler verilmiştir. Buna göre bu kuruluşların genelde zarar eden kuruluşlar olduğunu ve bu durumlarından kurtarılıp, kâr eden kuruluşlar haline getirmek için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Kamu kesimi faaliyetlerinin sınırlandırılması sonucunu doğuran, kamusal malların finansmanının, mülkiyet ve yönetiminin özelleştirilmesi ve kamu tekellerinin kaldırılmasını ifade eden özelleştirmenin, amaç, ilke ve yöntemleri belirtilmeye çalışılmıştır. Ulaştırma sektöründe yer alan kamu iktisadi teşebbüslerinde özelleştirme uygulamaları hız kazanmış olup, genellikle kâr eden işletmeler blok satış, halka arzı içeren blok satış ile özelleştirilmekte aynca, acenteliklerin satılması, kiraya verilmesi ve yap-işlet-devret yöntemi de uygulanmaktadır. Ancak kullanılan yöntemler ve özelleştirme uygulamalarının başarılı olduğunu söylemek bir hayli güçtür. Çalışmamızda, ulaştırma sektöründeki kamu iktisadi kuruluşlarının idari ve mali yapılarını belirten dokümanlardan ulaştırma ile ilgili bilimsel eserlerden, özelleştirme ile ilgili çeşitli dokümanlardan, bilimsel eserlerden ve makalelerden yararlanılmıştır. Bu tezin amacı; ulaştırma sektöründe, ulaştırmanın gelişimi, sorulanları politikaları, sektörde yer alan kamu iktisadi teşebbüslerinin idari ve ekonomik durumları, özelleştirme ve özelleştirme yöntemleri ile son olarak ulaştırma sektöründe yer alan kamu iktisadi teşebbüslerinde özelleştirme uygulamaları ve sonuçlarının ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation, which means to carry to goods and persons in order to create a utilization owns economical, social and political effects. Due to beign disable in providing co-ordination between the lower systems of the transportation and due to the problems created by the financial, administrative and legal structures the transportation in our country couldn't be realized in a desired level. It is observed that the Transportation Sector has a big portion within the GNP (Gross National Product), it takes the second row within the Total Fixed Capital Investments and also it provides a wide employment possibilitiy. This study also includes the establisments, formation of organizations and the duties of the public enterprices and also the economical situations of those. According to this result, these public enterprices are generally losing establishments and the required improving studies have been continuing in order to convert them in profit. We have been tried to describe the aim, principals and the methods of becoming those a private corporations which result in the restriction of the public sector's activities, in another words, making those a private corporations of the financing the public goods of the ownership management and to abolish the private monopolies. The becoming private corporations of the public enterprices taking place in the Transportation Sector is gaining speed in generally the enterprices making profit are beign corventing to the private corporations by selling to the people and by block sells which includes the offer to the people. Furthermore the agents are being sold, they are leasing and also the model of Construct-Run-and Turnover it are being experienced. However, it is very difficult to say that the methods applied and the applications used for becoming private are successful.m In this study we have utilied the scientific works realting to transportation among the documents indicating the administrative and financial structures of the public enterprices in the Transportation Sector, and also utilied various documents, scientific works and assays. The target of this study is to put forward the development of transportation in the transportation Sector, the problems are beign faced, the politics of it, the administrative and economical conditions, the making private corporations out of it and the methods of making private corporations, and lastly, the applications of making private corporations out of the public enterprices.