İşgücü istihdamını etkileyen faktörlerin yapısal analizi
- Tez No: 41375
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜKHET AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
oz Çalışma isteğinde bulunan herkese mesleki yeterliliğine uygun iş bulmak son yılların en büyük ekonomik ve sosyal sorunu olmuştur. Dengeli bir kalkınma için tam istihdamı sağlamaya yönelik politikaların gerekli olduğu bilinen bir gerçektir. Bir ülkede istihdamın arttırılması hem yüksek bir büyüme hızı hem de yüksek bir verimlilik artışı meydana getirecektir. Bu sonuç ekonomik büyümeyi hızlandırarak yeni yatırımların yapılmasını ve yeni istihdam alanlarının açılmasını sağlayacaktır. İstihdam sorununun boyutları ve karşılaşılan sorunlar: ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre farklılık göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde istihdamda karşılaşılan sorunlar ekonomik konjonktüre ve sürekli gelişen teknolojiye bağlı bulunmaktadır. Ancak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise yukarıdaki sebeplerin yanında nüfusun hızlı bir şekilde artması artan işgücüne yeterli istihdam alanlarının oluşturulamaması, işsizlerin yapısı, hızlı kentleşme, işgücünün vasıf düzeyinin düşüklüğü, esnek çalışma modellerinin uygulanmayışı ve kalkınma planlarındaki istihdam hedeflerinin yakalanamaması gibi nedenler etkili olmaktadır. Ülkemizde istihdamı etkileyen bu sebepler işsizliğin oluşması sonucunu doğurmaktadır. Ülkemizde işsizlik yapısal bir özellik göstermektedir. İşgücü piyasasına giren işgücü arzına yeterli istihdam alanları oluşturulamamaktadır. Ülkemizde işsizliği ortadan kaldırmak için; hızlı nüfus artışının engellenmesi, istihdam alanı oluşturacak alanların teşvik edilmesi, işgücünün piyasanın ihtiyaçlarına göre yetiştirilmesi, kırsal alanda nüfusun istihdam edilmesine yönelik projeler hazırlanması, işgücünün yapısına uygun olan teknolojinin seçimi, ekonomide esnek süreli çalışma modellerinin uygulanması, aktif, etkin ve kararlı istihdam politikalarının uygulanması gereklidir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT It is the most important economical and social problem of the last years to find a job for all the people who want to work paralely with their occupational capability. It a known reality, that the policies, concerning providing the full employment for balanced development, are necessary. Increasing the employment level in a contry will provide both a high growth rate and an increasing productivity. This situation will increase economical growth, and will cause to new investment and will led to new employment areas. The employment problem and the diemensions of which will be different in accordance with the growth rate of the countries. The problems related to employment in developed countries, depend on economical conjuncture and continiously developing tecnology. But for the developing countries, like Türkiye, they are affected by the mentioned problems too. But additionaly, they are also affected by over population, inadequate employment opportinities for workforce, the situation of unemployess, unplanned urbanization, the unqualitied workers, not appliying the flexible working models and out of reach employment targets. These reasons affecting employment in our country cause unemployment problem. The unemployment problem in our country has a constructional aspect. Unemployment is orginated from the fact that new working areas in our country can't be created for the new workforce. In our country, in order to be able to overcome unemployment problem the overpopulation is to be stopped, the invenstments are to be done by creating new employment areas, the workforce is to be educated in accordance with the market requirements, the workforce is to be employed in rural areas, the suitable tecnology is to be used, the flexible working types are to be conducted, the active, effective and determinist employment policies are to be applied. V