Türk vergi sisteminde vergi kayıp ve kaçakları
  1. Tez No: 41373
  2. Yazar: MEHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Kamu gelirlerinin % 90'ının vergi gelirlerinden oluşması verginin önemini ortaya koymaktadır. Ne varki vergi olan her toplumda, vergiye karşı bir direniş vardır. Bu direniş“vergiden kaçınma”yada“vergi kaçırma”şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, vergiden kaçınma; devletin bilerek düzenlediği mevzuattan yada kanunlarda var olan boşluklardan kaynaklanan“vergi kaybı”olarak mtelendirilmiştir. Vergi kaçırma ise; bilerek yada bilmeyerek vergi kanunlarına ayları hareketler dolayısıyla ortaya çıkan vergi kaybıdır ki, bu da“vergi kaçağı”olarak tammlanmıştır. Yükümlüleri vergiye karşı koymaya iten sebepler sayılamayacak kadar çoktur. Ancak, genel olarak kişileri vergi kaçırmaya iten sebepler, içinde bulundukları ortama göre belirlenmektedir. Ekonomik olaylar, hukuki sebepler, sosyal nedenler ve vergi idaresinden kaynaklanan nedenler, vergi kaçırmanın temel sebepleridir. Vergi kayıp ve kaçaklarının makul bir seviyenin üstünde olması, bireysel ve toplumsal açıdan çeşitli etkiler meydana getirir. Bir kere gelir dağılımı bozulur, özellikle vergi kaçırma olanağı bulunmayan ücretli kesimin yaşam standartları giderek olumsuz etkilenir. Öte yandan toplumda bazı kesimlerin servetleri sürekli artış kaydeder. Ayrıca ahlaki değerler bozulur, kamu otoritesi zayıflar. Devlet açısından ise en önemli etkisi kamu gelirlerini karşılayacak sağlam kaynakların azalmasıdır. Ülkemizde vergi kayıp ve kaçakları, özellikle 1980'li yıllardan soma mevzuata sokulan çok sayıda istisna ve muafiyetlerin de etkisiyle giderek artmaktadır. Bu araşın temel nedenlerinden birinin de, siyasal iktidarların tercihlerinden kaynaklandığmı belirtmek gerekmektedir. Son yıllarda siyasal iktidarlar sayısız vergi paketi üzerinde durmuş, rasyonel çözümler getirmeye çalışmış, ancak parlamento“vergi”yerine“oy'u”tercih etmiştir. Vergi gelMerinin giderek azalması sebebiyle artan iç ve dış borçların“ekonomik kriz”yaratacak boyuta geldiği 1993 ve 1994 yılında vergi alanında olumlu adımların atılmaya başlandığım görmekteyiz, örneğin, 3946 sayılı yasa ile 4008 saydı yasa, vergi kayıp ve kaçaklarını azaltacak düzenlemeleri kapsamaktadır. Ancak sadece bu düzenlemeler yeterli değildir. Vergi kayıp ve kaçaklarının azaltılması konusunda, ekonomik, hukuki, idari, sosyal ve siyasal alanlarda bir çok düzenlemenin yapılması gerekmektedir. Bunların başında, özellikle istikrarlı ve herkes tarafından anlaşılabilen bir vergi sistemi oluşturulmalıdır. Bu alanda yapılacak çalışmalar toplum tarafındanbenimsenmesi için önceden tartışmaya açılmalıdır. Aksi takdirde karşılıksız olarak vergi toplayan devlet ile vergi veren yükümlüler arasında uzlaşma sağlanamayacak, çıkarılan yasalar fazlaca bir işe yaramayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Importance of the tax is that it's the 90 % of the public income. However, in each society, in where tax appears, resistance against tax occurs, as well. The resistance seems either as“tax evasion”or“tax avodiance”.In this text,“tax avoidance”will be described as a kind of tax lost, that individual misuses the positive codes or code gaps. The“ tax evasion”will be described as the tax lost, because of the conscious or unconscious behaviours against and though the tax codes. The reasons to resist to the taxes for taxpayers are uncountable. But, generally they're shaped according to the conditions of the community where individual live in. The principal reasons can be listed economical events, juridical and social conditions and the conditions interested with the tax office. When this losts and evasions are above a reasonable level it affects both society and the individual. First of all, distribution of income soilts, the life standarts of the employees, who don't have opportunity to evade tax, deteriotes. By the way, wealth of some classes of the society continiously decreases.Besides these all, moral values can be lost and the public authority become enfeebled. On the side of the state, the most important result is that real sources to finance the public income can be reduced. The tax evasion and the losts rised especially by the affect of a lot of tax exceptions and exemptions, placed in the codes after 1980s. It must be declerated that one of the main reasons of it, is the political choices of the governments. In the last years, governments pointed at a lot of tax packets, tried to find rational solutions, but the“vote”was the preference of the assembly against the“tax”. However we also notice that the positive steps are made, inl993 and 1994, when the in and out debts began to cause an economical crisis, because of the decreasing public incomes. For instance the codes numbered 3846 and 4008 includes the articles to reduce tax losts and evasions. But these are not sufficient. Many economical, juristical, administrative, social and political renews must be made to provide to reduce tax losts and evasions. Before these all, an understandable and a firm tax system must be formed. In order to make these works accepted by the society, they must be open public to argue on. Otherwise, there can't be a compromise between the state and the obligied people and the new codes neither work nor help.