Kazakistan ve Kırgızistan'ın Rusya ile ilişkilerinin karşılaştırılması
A comparison between Kazakhstan's and Kyrgyzstan's relations with Russia
- Tez No: 413743
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez Kazakistan ve Kırgızistan'ın Rusya Federasyonu ile ilişkilerini karşılaştırmalı bir şekilde ele almaktadır. İki Orta Asya devletinin benzer tarihsel arka plana rağmen eski egemen güç Rusya ile ilişkilerinin şekil bakımından benzer, içerik bakımından ise farklı olduğu iddia edilmektedir. Bu çerçevede tezin Giriş bölümünde Orta Asya ve Kazakistan ile Kırgızistan'ın bu bölgedeki konumları hakkında bilgilere yer verilmektedir. Birinci bölümde iki ülkenin Rusya ile ilişkilerinin tarihsel arka planı anlatılmaktadır. İkinci bölümde Kazakistan'ın Rusya ile ilişkileri 1991-2001 ve 2001-2014 yılları arasında ikili anlaşmalar, ekonomik boyut ve çoktaraflı uluslararası platformlar kapsamında incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise Kırgızistan'ın Rusya ile ilişkileri aynı tarih aralıklarında ve kapsamlarda irdelenmektedir. Sonuç kısmında da Kazakistan ve Kırgızistan'ın Rusya ile ilişkileri tez boyunca ele alınan veriler doğrultusunda karşılaştırılarak Giriş bölümündeki varsayımlar sınanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses comparatively Kazakhstan's and Kyrgyzstan's relations with the Russian Federation. It is argued that despite these two Central Asian states' similar historical backgrounds and their similar type of relation with the former hegemonic power Russia, their relations nonetheless differ within their own contexts. In this framework, the introductory chapter gives general information about Kazakhstan and Kyrgyzstan's standings in Central Asia. In the first chapter the historical background of the two states' relations with Russia is narrated. In the second chapter Kazakhstan's bilateral agreements with Russia, the economic side of their relations and their involvement at multilateral international platforms between the 1991-2001 and 2001-2014 periods are analyzed. In the concluding chapter, Kazakhstan's and Kyrgyzstan's relations with Russia are compared in the light of notions developed from the thesis, and the assumptions in the introductory chapter are examined.