Devletin iktisadi kalkınmaya yönelik örgütlenmesi: Çorum örneği
The state organization for economic development: The Çorum case
  1. Tez No: 413749
  2. Yazar: SEVİNÇ SOYOCAK ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu tezin amacı küreselleşme sürecinde neoliberal/yeni sağ politikaların devletin yönetim yapısı ve işleyişini nasıl dönüştürdüğünü açıklamaktır. Bu açıklama, kalkınma ve yerelleşme tartışması aracılığıyla yapılmaktadır. Çorum özelinde bu politikaların yansımaları ve yerel bürokrasi ve sermaye tarafından algılanma biçimi alan araştırması ile ölçülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünü teorik çerçeve oluşturmaktadır. Verileri anlamlandırabilmek için gerekli kavramların ortaya konması, kapitalist ilişkilerin geçirdiği dönüşüm, bu dönüşüme göre devletin yapısının şekillenmesi ancak teorik çerçeveyle anlaşılabilir. Diğer taraftan bu çalışmada yer verilen yerelleşme, bölgeselleşme, yönetişim, planlama, kalkınma vb. kavramlarla ne kastedildiği de önemlidir. Çünkü bu kavramlar sıkça kullanılmakla birlikte çoğu kez kavram kargaşası yaşanmaktadır. İkinci bölümde çalışmanın kapsamını daraltabilmek ve sınırlarını belirginleştirmek açısından kalkınma planlarına odaklanılmıştır. Kalkınma planları incelenirken literatürde yer alan tartışmaların ışığında Türkiye'de yaşanan dönüşüm gösterilmeye çalışılmıştır. Bu planların dönemin hâkim ideolojisine uygun olarak hazırlandığı, ilkelere vurgu yapıldığı tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Çorum ili özelinde, küresel politikaların yerel de bürokrasi ve sanayici tarafından nasıl algılandığına dair alan araştırmasının sonuçlarına yer verilmiştir. Buradan elde edilen en önemli bulgunun yerel düzeyde kalkınmanın tek merkezle gerçekleşemeyeceği ve yerel ve bölgesel unsurların buna katkı sağlaması gerekliliğidir. Ancak bunun nasıl gerçekleştirileceği konusunda katılımcıların çok da net olamadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain how neoliberal/neoteric right-wing policies transformed the administrative structure and operation of the government in the process of globalization. This statement is made through development and localization discussion. Reflections of these policies and the way they are perceived by local bureaucracy and capital are measured via field research, specific to Corum. Theoretical framework constitutes the first part of the study. Putting forward necessary concepts in order to give meaning to data, the transformation that capitalist relationships experienced, and how the government structure shaped depending on this transformation can only be undestood by theoretical framework. On the other hand, what is meant by the concepts of localization, territorialization, governance, planning, development and etc., which are given place in this study, is also important. Because, while these concepts are frequently used, contradiction in concepts is also frequently experienced. In the second part, development plans have been focused on, in order to narrow the content of the study and to set its limits. While analysing development plans, the transformation occuring in Turkey has been aimed to be demonstrated in the light of discussions taking place in the literature. These plans were determined to be prepared according to the dominant ideology of the period, and principles were determined to be emphasized. In the third part, conclusions of the field research regarding how global policies are perceived by local bureaucracy and businessmen was included specific to Corum city. The most important finding obtained from here is that development at the local level cannot be realised with one center, and there is need for local and regional elements' contribution. However, participants are not seen to be completely clear about how this can be actualised.