XII-XIII. yüzyıllarda Güney Kafkasya'da Kıpçaklar
Kıpchaks in Southern Caucasus in the XII-XIII. centuries
- Tez No: 413748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ortaya çıkışları itibariyle Türk tarihinin en tartışmalı kavimlerinden birisi olan Kıpçaklar, geçirmiş oldukları uzun ve karmaşık serüvenlerin neticesinde Karadeniz'in kuzeyindeki bozkırlara kadar gelmişlerdir. Burada bulundukları sırada Ruslara karşı başarılı mücadeleler veren Kıpçaklar, Gürcü Kralı IV. David'in daveti ile Gürcistan'a göç etmişlerdir. Gürcü ordusu içerisinde soydaşları Selçuklulara karşı mücadele eden Kıpçaklar, Gürcülere tarihlerinin en parlak devirlerini yaşatmışlardır. Gürcistan'da bulundukları sırada askerî ve siyasî alanlarda önemli mevkilere kadar yükselen Kıpçaklar, zaman zaman Gürcülerle karşı karşıya gelmişledir. Kraliçe Tamara döneminin ardından ülkedeki etkinlikleri azalmaya başlayan Kıpçaklar, zamanla Hristiyanlaşarak Gürcüler içerisinde asimile olmuşlardır. Moğol istilaları sırasında yürüttükleri politikalar ile bölge tarihinin gidişatına etki eden Kıpçaklar, Ahıska bölgesinde bir atabeklik kurmuşlardır. 1578 yılına kadar bölgede varlığını sürdüren bu atabeklik pek çok önemli faaliyet gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Kipchak, one of the most controversial tribes of Turkish history in respect of theirs emergence, came to the steppes at the north of Black Sea after their long and complicated journeys. While they were in this region, Kipchaks gave succesful campaigns against Russians and with the invitation of Georgian King David IV. they migrate to Georgia. Kipchaks in the rule of Georgian army fought againts their own kins, the Seljuks, and they enabled Georgians to live their most glorious years. Kipchaks, who advanced to important positions military and politically, sometimes objected to Georgians. After the era of Queen Tamara, the activities of Kipchaks died away, they embraced Christianity and they were asimilated within Georgians. Kipchaks influenced the process of the history of the region with their policies during Mongol invasions and they established principality in the Ahıska. This Principatiy served significantly until 1578.