Tanrı ve ince-ayarlanmışlık kanıtı
God and fine-tuning argument
- Tez No: 413765
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tanrı'nın varlığı meselesi, genel felsefenin ve din felsefesinin en önemli problemlerinden biridir. Problemin önemine binaen, konuyla ilgili pek çok tartışma gündeme gelmiştir ve özellikle teistik gelenekler Tanrı'nın varlığını desteklemek üzere, teleolojik argüman gibi çok sayıda argüman ileri sürmüştür. Teleolojik argüman doğadaki düzene, amaçlılığa ve de insanla doğa arasındaki uyuma dayanmaktadır. Zamanla teleolojik argüman/tasarım argümanları bilimsel gelişmelere ve argümana yöneltilen eleştirilere bağlı olarak çeşitli değişikliklere uğramıştır. İnce-ayar argümanı, evrenin bir bütün olarak ince-ayarlanmış parametrelerine dikkat çeken, tasarım argümanının yeni versiyonlardan biridir. Bu çalışmada, ince-ayar argümanını destekleyen ve argümana muhalif olan filozof ve bilim adamlarının iddialarına yer verip, argümanın Tanrı'nın varlığı lehine güçlü bir argüman olup olmadığını göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The existence of God is central to philosophy of religion if not to philosophy in general. Considering the importance of the problem, there has been significant dispute on it and especially theistic traditions have offered many arguments for the existence of God, such as the teleological argument. Teleological argument is based on order and purposefulness in nature or universe and harmony between human beings and nature. By time, teleological arguments/design arguments have undergone some changes related to the scientific developments and various criticisms have been directed to it. Fine-tuning argument is one of new versions of the family of teleological arguments as it taken the finely tuned parametres of the cosmos as a whole into consideration. In this work we've tried to examine the claims of supporters and opponents of fine-tuning argument and to demonstrate whether it is a good argument for the existence of God.