Tuğrul Nerimanbeyov'un Azerbaycan resim sanatı içindeki yeri ve önemi
The importance of Tugrul Narimanbekov in contemporary Azerbaijanian painting art
  1. Tez No: 413766
  2. Yazar: VAGIF MUGALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Yapılan araştırma ve inceleme sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda oluşturulan bu tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; araştırma için yapılan bilimsel yöntem ve tekniklerden oluşmaktadır. İkinci bölüm; tez konusunun bağlantılı olduğu“Çağdaş Azerbaycan Resim Sanatı”,“Tuğrul Nerimanbeyov'un Çağdaş Azerbaycan Resim Sanatı İçinde Yeri ve Önemi”başlıklarından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde; Azerbeycan Resim Sanatı'nın gelişimini etkileyen soyut sanat hareketleri hakkında bilgi verilmektedir. Dördüncü bölüm; Azerbaycan'lı Ressam Tuğrul Nerimanbeyov'un sanat hayatının detaylı analizinden oluşmaktadır. Beşinci bölüm; katalog kısmından oluşmaktadır. Altıncı bölüm; karşılaştırma ve değerlendirme ve sonuçtan oluşmaktadır. Azerbaycan'lı Ressam Tuğrul Nerimanbeyov'un özellikle, tarihi, külterel ve müzik temalı çalışmalarıyla ve farklı yorum gücüyle ortaya koyduğu eserleri Çağdaş Azerbaycan Resim Sanatı'na büyük katkısı olmuştur. Sanatçı suluboya ve yağlıboya teknikleriyle oluşturduğu pek çok eserinde insan, doğa, şehir ve müzik temalarını başarıyla yansıtmıştır. Ayrıca sanatçı'nın tarihi İçeri Şehir temalarını yansıtan resimleri de tarihe ışık tutan birer belge niteliğindedir. Evrensel sanatı daha iyi bir şekilde kavrayabilmemiz öncelikle yerel sanatın iyi bir şekilde araştırılıp özümsenmesine bağlıdır. Bundan dolayı yerel sanatçılarımızın ve eserlerinin daha iyi bir şekilde ve detaylı bir edayla irdelenmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER Çağdaş Azerbaycan Resim Sanatı, Tuğrul Nerimanbeyov, Tarihi İçeri Şehir, Sanatçı, Suluboya ve Yağlıboya.
Özet (Çeviri)
This thesis which was created in accordance with the information obtained through research and analysis, consist of six chapters. The first part consist of scientific methods and techniques required for making research. The second part contains topics like“Contemporary Azerbaijanian Painting Art”,“The importance of Tugrul Narimanbekov in Contemporary Azerbaijanian Painting art”which are related to thesis subject. The information about the abstract art movements affecting the development of Azerbaijanian Painting Art is given in the third part. The fourth chapter consist of the detailed analysis of Tugrul Narimanbekov's art life. The fifth chapter contains the catalogue part. The last chapter consist of comparison, evaluation and conclusion. Tugrul Narimanbekov contributed a lot to Contemporary Azerbaijanian Painting Art especially through his historical, cultural and musical themed works and distinct interpretation ability. The painting artist successfully handled the subjects like human, nature, urban and music in his lots of works maden by watercolor and oil colour techniques oil colour. Moreover, the paintings reflecting the topics about historical Icherisheher, are the documents enabling us to understand the history more efficiently Perceiving universal art in a better way primarily depends on exploring and absorbing the local art in a good way. Therefore, the works of our local artists and their art need to be examined in detail and in a more efficient manner. KEY WORDS Contemporary Azerbaıjan Painting Art, Togrul Narimanbekov, Historical Icherisheher, Artist, Water-Colour and Oil-Colour.