Tuğrul Bey dönemi Selçukluların dini siyaseti
policy Seljuk state Tughrul Bey period
- Tez No: 211916
- Danışmanlar: DR. AYHAN AFŞİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezimin konusu olan ?Selçuklu Devleti'nin Dinî Siyaseti Tugrul Bey Dönemi?ni üç bölüm halinde inceledim. Birinci bölümde, Orta Asya cografyasının tanıtılması ile baslayan tezim, Selçukluların Müslüman olması ve kendisiyle aynı devirde yasayan devletlerle ile incelenmesi ile devam etmistir. Bu bölümde özellikle Sünni Müslümanlıgın lideri olan Abbasiler Devleti ile iliskiler üzerinde durulmustur. kinci bölümde ise, slam Mezhepleri genel olarak tanıtıldıktan sonra özellikle Mu'tezile Mezhebi üzerinde durulmus ve bu mezhebin Selçuklulara etkisi incelenmistir. Sonus bölümünde ise, özellikle Mu'tezile Mezhebi'nin Selçukluları etkileyip etkilemedigine ulasılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
We search in three part the religious policy Seljuk State Tughrul Bey period which is subject of my thesis. n the first part my thesis, which starts with the presentation of middle east geography, will continiue with Seljuks? converting to Muslim and with releationship with the particularly. ts contemporary countries. n this part, the relation between Abbasies which is the leader of Sunni Muslims will be emphasized. n the second part, after slam sect are introduced, Mutezile sect will be emphasized in detail, and effect of this sect on Seljuks will be evaluated. After all the sects are searched Mutezile sect will specially be tried to be understood whether it has effected Seljuks or not.