Ravdatu'l-Fasaha Muhammed b. Ebi Bekr er-Razi (2. cilt)
- Tez No: 41379
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çalışmamıza konu olarak seçtiğimiz Ravdatü'l-Fe3aha adlı bu muhtasar belagat ders kitabı, Muhammed b. Ebû Bekir b. Abdulkadir er-Râzî'nin bu alandaki en ömemli eserlerinden biridir. Eserin edisyon kritiği sonucunda elde edilen bilgileri su şekilde İfade etmek mümkündür. 1- Bu çalışmayla er-Râzî'nin belagat alanındaki en önemli eserleri alanında olan Ravdatü'l-Fesaha'yı tahkik ederek bilim çevrelerinin hizmetine sunma mutluluğu elde edilmiştir. Müellif tarafından böyle özlü ve özet bir belagat der3 kitabının henüz yazılmadığı, benzeri olmadığı ve en üstün bir eser olduğu ifade edilmiştir. 2- er-Râzî'nin yaşadığı dönem belirtilmiş, hayatı hakkında az da olsa önemli bilgiler verilmiştir, ilmî ve edebi kişiliği aydınlatılmaya çalışılmış ve onun Türk asıllı bir bilim adamı olduğunu gösteren önemli ip uçları elde edilmiştir. 3- Ravdatü'l-Fesaha'nın önsözünde belirtildiği gibi, er-Râzî'nin bu eserinde verilen bilgiler, ilk belagat kaynaklarının bir özeti olma özelliğine sahip olması bakımından, okuyucusu bir çok belagat kaynaklarının muhtasarını öğrenmiş olacak ayrıca öğrenciye de öğreticiye de doyurucu bilgi verecek mahiyettedir. 4- er-Râzî eserinde, konununiyi anlaşılması için, Kur'an'dan hadislerden, atasözlerinden ve güvenilir sairlerin şiirlerinden örnekler desteğinde belagat kurallarını özet, açık ve herkes tarafından anlaşılır bir ifade ile anlatnaya çalışmıştır. 5- Sonuç olarak, Muhammed b. Ebû Bekir er-Râzî, döneminin meçhul kalmış önemli ilim adamlarından biridir. Kaynaklarının sağlamlığı, metodunun kolaylığı, muhtevası bakımından da çok değerli bilgiler ihtiva etmesi dikkat çekmektedir. Müellifimiz eserlerini, genelde öğrencilerin okuyup istifade etmeleri için açık bir ifadeyle muhtasar olarak kaleme almıştır. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY This abridged study book of rhetoric with the name Ravdaf ul~Fe3aha which we have chosen as subject to our study, is one of the most significant works of Mohammad b. Ebu Bekr b. Abdulkadir Al-Razi in this field. The information! obtained as a consequence of edition-critique of this work can be outlined as follows: 1- In this study, happiness of presenting Ravdaf ul-Fesaha, the most important work of Al-Razi in the field of rhetoric, to the use of scientific circles, has been enjoyed. It has Olsa been expressed by the author that such a consistent and precise study book in the field of rhetoric has not yet been written and that it is unique and the most prominent in it'3 field. 2- The time of Al-Razi has been described, and important, though not sufficient, information about his life ha3 been supplied. His scientific and literary eminence has been emphisized and important clues indicating that he sas a 3hcolar with Turkish origin ha3 been revealed. 3- As 3tated in the foreword of Ravdat'ül-Fe3aha; the information given in this work of Al-Razi have the characteristics of providing its readers with an abridgment of many sources of rhetoric, as well as satisfying the needs of both learners and teachers, since they have the feature of being a summary of the original sources of rhetoric. 4- In order to ensure good understanding of the subject; Al-Razi, in hi3 work, attempted to explain the rules of rhetoric in a dear, precise and understandable manner, illustanting his work with Koranic verses, Hadithes, proverbs and verses of genuine poet3. 5- İn conclusion, Mohammed b. Ebu Bekr Al-Razi is one of the Ie33 known but important scholars of his time. He is olso remarkable with soundness of his sources, simplicity of his method and richness of hi3 work's concents with much valvable information. In general, he wrote his works in a clear and abridged manner in order to let learners read and draw benefit. IV