Hücresel üretim sisteminde makina ve parçalarının gruplandırılmasında bir tamsayılı programlama yaklaşımı
  1. Tez No: 41378
  2. Yazar: YILMAZ GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İşletme, rekabet koşullarına ayak uydurma çabası gösterirken önce“İşyeri Düzeni”ni dikkate almalıdır. İşyeri düzeni, binaların, tesislerin başlangıç ta sarımlarından araç ve gereçlerin yeri ve hareketine değin olan tüm işlemleri kapsa maktadır ve bazı durumlarda işletmenin hayatiyetini sürdürebilmesi için kritik bir etken olabilmektedir. İşyeri verimliliğinin arttırılmasıyla, çıktı kalite ve sayısının yükseltilmesi, işyeri düzeninin en genel amacıdır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için işletme, kendisine en uygun gelen üretim anlayışını saptamalıdır. Gelişen teknoloji ve globalleşme hare ketleri ile beraber yeni üretim anlayıştan ortaya konulmaya başlanmıştın-. Bu an layışlardan en etkin olanlarından birisi“Grup Teknolojisi”dir. Benzer parçalan tanımlayarak birlikte gruplamak suretiyle üretim etkinliğinin arttırılması fikri olan Grup Teknolojisi' nin atelye düzenine uygulamasına“Hücresel Üretim Sistemi”den mektedir. Grup Teknolojisi ve Hücresel Üretim Sistemi,“Tam Zamanında Üretim”(JIT) felsefesi ile uyumludur ve Grup Teknolojisi yöntembiliminin tam sonuç verebilmesi için JIT felsefesi ile birlikte uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada“Hücresel Üretim Sistemi”aynntılı bir biçimde incelenmiş ve“Derece Sırası Algoritması”kullanılarak, bir endütri işletmesinde bir uygulama gerçekleştirip, algoritma özgün bir bilgisayar programıyla desteklenmiştir. Uygulama sonucunda ulaşılan“Parça / Makina Sonuç Matrisi”ne göre makina ve parçalann üç ana hücrede bir araya getirilip, gruplanmak suretiyle üretimin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: A an industrial firm must consider firstly layout while trying to keep up with the competitive conditions. The layout covers all sorts of processes from the initial designs for buildings and facilities to the location and mobility of equipment, and therefore it may be a crucial factor in order to maintain business livelyhood. The general objective of the firm the increase of the output quality and quantity by improvement of the productivity of the layout. In order to attain this objective, the firm must choose the appropriate production concept. New production concepts have been introduced. Together with technological advancement and globalization movements. One of these new concepts is“Group Technology”, which is an efficient one. The idea of Group Technology that one increases the efficiency of production by defining similar parts and grouping them together is called“Celluar Manufacturing System”by which Group Technology is adjusted and applied to job - shop process. Group Technology and Celluar Manufacturing System are compatible with the philosophy of JIT (Just-in-time) and therefore Group Technology methodology should be performed together with this philosophy, so that it would be able to function as accurately as expected. In this study Celluar Manufacturing System was analysed in detail and implemented in an industrial firm, using“Successive Degree Algorithm”and finally this algorithm was supported, it by a specified software program. It is suggested that the machine and parts should be integrated into three main cells to realise the production according to final“part / machine matrix”obtained at the end of the implementation.