Tehlike sorumluluğu kapsamında boru hattı işletenin hukuki sorumluluğu
The legal responsibility of operator of pipeline in the scope of risk responsibility
  1. Tez No: 413791
  2. Yazar: BAHRAM AHMADLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmamızda 'Tehlike Sorumluluğu Kapsamında Boru Hattı İşletenin Hukuki Sorumluluğu' konusunu incelemiş bulunmaktayız. Çalışmamız üç 'Bölüm' ve bir 'Sonuç'tan ibarettir. Birinci bölümde, tehlike sorumluluğunun tanımı ve dayanakları, boru hattının genel yapısı, işlevleri, boru hattı işleteninin mevzuata göre tanımı ele alınmıştır. İkinci bölümde, boru hattı işletenin sorumluluğuna ilişkin özel düzenlemeler kabul eden hukuk sistemleri ile genel düzenlemeler kabul eden hukuk sistemleri arasında karşılaştırma yapılarak incelenme yapılmıştır. Bu noktada bir ayrım yapılmak sureti ile mukayeseli hukuk ve özellikle Türk Hukuku bakımından boru hattı işletenin hukuki sorumluluğu, sorumluluğun hukuki niteliği, unsurları, boru hattı işletenin hak ve borçları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, tehlike sorumluluğu kapsamında boru hattı işletenin sorumluluğunun hüküm ve sonuçları incelenmiştir. Ayrıca, işletenin yükümlülüklerini yerine getirmediği veya kanunun taleplerini ihlal edeceği taktirde hangi hukuki yaptırımlara maruz kalacağı ele alınmıştır. Çalışmamızın sonunda vardığımız ana düşünce ise Sonuç bölümünde belirlenmiş, uygulamada yeni sorunlarla karşılaşılmaması için yapılması gerekenlere ve konunun Türk Hukuku açısından hangi noktada önemle değerlendirilmesinin daha uygun olacağına ilişkin görüşlerimiz okuyucunun takdirine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first section there are discussed, the definition and bases of risk responsibility, the general structure and functions of a pipeline, the definition of a pipeline operator according to legislation. In the second part, there was done a research by making comparison between legal systems that accept general and special regulations relating to the responsibility of pipeline operator. At this point, the legal liability of pipeline operator, the legal nature, components of the liability, the rights and obligations of the pipeline operator were researched by making a distinction, in terms of comparative law and especially the Turkish Law. And in the third and final section, within the context of risk responsibility, the judgments and results of liabilities of pipeline operator was investigated. Also, was researched what legal sanctions the operator is considered to be exposed to if it violates the requirements of the law or if it fails to fulfill its obligations. The main consequence we had reached at the end of our study was identified in the conclusion paragraph, and our opinions related to measures to be done to avoid such new challenges in practice and at which point it would be more appropriate to evaluate the importance of the issue according to Turkish Law had been presented to the reader's appreciation.