Çin düşünürü Lao Tzu'nın metafiziksel düşünce yapısının temel kaynağı
The origin of metaphysical thoughts of Chinese philosopher Lao Tzu
  1. Tez No: 413790
  2. Yazar: GONCA ÜNAL CHİANG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, Eastern Linguistics and Literature, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Çin Düşünürü Lao Tzu'nın Metafizksel Düşünce Yapısının Temel Kaynağı başlıklı bu tezde; Lao Tzu'nın“doğaya dönüş”ideali için ortaya koyduğu yöntemler, ilkel dönem ile yazının icadından sonraki dönem arasında gelişim göstermiş olan“insanlığın ifade yöntemlerinin tarihsel gelişim süreci”içerisinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda; ilk bölümde yazının etkin kullanıldığı İlkbahar-Sonbahar Döneminde ortaya çıkmış olan Lao Tzu felsefesi, ikinci bölümde ise Lao Tzu felsefesinin ortaya çıkması ve şekillenmesine katkı sağlayan tarihsel ve kültürel arka plan hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; Wei-Jin Dönemi“Sırlar Öğretisi”nin temsilcilerinden olan Wang Bi'nin, Lao Tzu'nın“doğaya dönüş”yöntemini anlamak için geliştirdiği“Dil ve Anlam Teorisi”açıklanırken; insanlık tarihinde yazılı medeniyetin öncesinde var olan ve“doğaya dönüş”ideali için önemli bir yöntem oluşturan“resimli ifade dönemi”ne ve“üç dizim”sistemine vurgu yapılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise; gök-insan-yer üçlemesini temsil eden“üç dizim”sisteminin ortaya çıktığı tarihsel süreçle birlikte; ilkel dönemin resimli ifade yöntemleri olan renkli ve renksiz kaplar dönemine kadar geri gidilerek; Lao Tzu'nın“doğaya dönüş”ideali ile renkli kaplar arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the dissertation of the origin of metaphysical thoughts of Chinese Philosopher Lao Tzu; the methods of Lao Tzu as for the ideal of“Returning to Nature”is evaluated together with the phrasing images of the humanity in between the primitive society and the civilization after the invention of writing along with its historical evolution. On that respect, in the first part of this dissertation, it is enlightened the philosophy of Lao Tzu aroused during the period of Spring-Autumn which was after the invention of writing and within the second part, it's analyzed the historical & cultural background which diligently contributed to the evolution & embodiment of Lao Tzu philosophy. With regard to the third part of the dissertation, Wei-Jin Period philosopher Wang Bi's“Theory of Language and Meaning”is disclosed. Wang Bi has developed this theory to understand the methods of Lao Tzu's“returning to nature”. At the same time, Wang Bi is using this theory drew attention to the pictorial period and the“system of three line”which existed before the invention of writing. In the fourth chapter of the dissertation; we have tried to draw attention to the historical process of the“ three-line system”which inclusive heaven, human and earth; and tried to return to“colored and colorless bowl era”which belongs to the pictorial period. This point is particularly drawn attention to the close relationship between the methods of Lao Tzu's“returning to nature”and colorful bowls.