Meşruiyet arayışı ve dışlanma: Yazılı basında Kürt yanlısı legal partilerin haberleştirilmesi
Exclusion and search for lelgitimacy:Coverage of pro-Kurdish legal parties in the printed press
- Tez No: 413792
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kürt etno-politik taleplerinin dile getirilmesinde şiddettin yaygın bir araç olarak kullanılması bir tür keyfiliğin ötesinde, Kürt taleplerini dile getirmek için müstakil, legal ve demokratik platformların kurulmasının cumhuriyet tarihi boyunca olanaksız olmasıyla yakından ilgilidir. 1990'lı yılların hemen başında kurulan ve Kürt etno-politik taleplerini demokrasi, insan hakları, eşitlik ve özgürlük gibi evrensel mefhumlar aracılığıyla, şiddetten arındırılmış biz zeminde dile getiren Kürt yanlısı legal partiler çeyrek asırlık bir zaman dilimi boyunca Türkiye siyasal hayatında varlık göstermektedir. Kürt meselesinin Türkiye'de hala çözüme kavuşturulmamış bir mesele olması ve legal Kürt yanlısı partilere ilişkin yapılmış çalışmaların yetersizliğinden hareketle, bu çalışmada, medyanın kamusal anlamlandırma süreçleri üzerindeki etkisi ve bu yolla hâkim ideolojik kavrayışın söylemsel düzeyde yeninden üretildiği ve yaygınlaştırdığı savından hareketle, medyanın Kürt yanlısı legal partileri nasıl temsil ettiği üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, cumhuriyetin kuruluşundan 1990'lı yıllara kadar Türkiye siyasal hayatı içinde Kürt ento-politikasının izlerinin sürüldüğü tarihsel bir bağlam oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci kısmında ise Kürt yanlısı legal partilerin Türkiye siyasal hayatına dâhil olduğu 1990-2013 dönemi içinden seçilen iki Kürt yanlısı legal partinin siyasal ve ideolojik kırılmalar ve devamlılıklar eşliğinde medyada kendilerine nasıl yer buldukları üzerinde durulmuştur. Bu yolla, medyanın legal siyasal faaliyet gösteren Kürt yanlısı partileri ne tür söylemsel çerçevelemeler yoluyla kamusal alana sunduğu ve Türkiye kamuoyunun zihinsel kodlarında Kürt yanlısı legal siyasete dair anlamın inşasında üstlendiği rol sorunsallaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of violence as a common tool in expressing of Kurdish ethno-political demands is closely related with the impossibility of establishing the legal, independent and democratic platforms that intended to state the Kurdish demands. The pro-Kurdish legal parties which were founded in the early 1990's have defended the Kurdish ethno-political demans through the universal notions such as demorcacy, human rights, equalty and freedom without resorting to violence. These parties have existed in Turkish political life over a quarter of a century of time. Within the framework of the current study it is aimed to find out how the Turkish media represents the pro-Kurdish parties based on the Kurdish issue which is still unresolved. Considering the lack of studies on the legal pro-Kurdish, the study focuses on the effect of media on public interpretation processes and the reproduction of dominant ideological conception in the discursive level. In the first chapter of study, the historical context is discussed which includes the Kurdish ethno policy in Turkish political life from the establishment of the Republic until the 1990's. The latter chapter examines the period between the years 1990 and 2013 by focusing on two pro-Kurdish legal parties. In this vein, the representation of these parties in the media are analyzed in political and ideological ways. As a general, this research investigates how the Turkish media represented the pro-Kurdish legal parties within the discursive frames between the certain periods.