İngiliz dili eğitimi programlarındaki sözcük bilgisi dersi için öğrenci gereksinimi ve öğretmen bilişine dayalı tanım ve içerik önerisi
A student needs- and teacher cognition-based course description and content suggested for the lexical competence course in English language teaching programmes
  1. Tez No: 413795
  2. Yazar: ARZU ŞARLANOĞLU VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PEÇENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bulunan devlet üniversitelerinin İngiliz Dili Eğitimi Programlarındaki zorunlu derslerden biri olan Sözcük Bilgisi dersi için, öğrenci gereksinimi ve öğretmen bilişine dayalı tanım ve içerik önerisinde bulunmaktır. Çalışmanın çıkış noktası, Sözcük Bilgisi dersiyle ilgili YÖK'ün belirlediği ders tanımının, ayrıntılı bir ders içeriği oluşturmada yetersiz kalması, ders tanımında bazı eksikliklerin ve tutarsızlıkların bulunması ve dolayısıyla İngiliz Dili Eğitimi Programlarındaki Sözcük Bilgisi dersiyle ilgili hazırlanan AKTS formlarının birbirleri ile uyum içinde olmaması gözlemidir. Çalışmada öncelikle var olan durumu ortaya koymak için, 27 İngiliz Dili Eğitimi Programının, söz konusu olan ders ile ilgili AKTS formları dersin amacı, öğrenme çıktıları ve ders içeriği başlıkları altında incelenmiştir. Sözcük Bilgisi ders tanımı ve içeriği oluşturmak için öğretmen bilişi ve öğrenci inanışlarının bir arada ele alındığı bu çalışmada, sormaca ve görüşme veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda 27 üniversitenin İngiliz Dili Eğitimi Programlarında, Sözcük Bilgisi dersini vermiş ya da halen vermekte olan 42 öğretmen ve örneklem olarak seçilen 5 üniversitenin İngiliz Dili Eğitimi Programlarında öğrenim gören 666 ikinci sınıf öğrencileri yer almıştır. Sözcük Bilgisi dersiyle ilgili oluşturulan yeni ders tanımı ve içerik önerisinin, dersi veren ya da verecek olan öğretmenlere daha belirgin, ayrıntılı ve tutarlı ders izlenceleri oluşturmaları açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca dersi alan İngiliz Dili Eğitimi Programı öğrencileri için hedeflenen öğrenim çıktılarında bir tutarlılık olmasına olanak sağlayacağına inanılmaktadır. Çalışmanın sonunda, Sözcük Bilgisi dersiyle ilgili, örnek niteliği taşıyan bir AKTS formu ve bu formda yer alan ders içeriği ile uyumlu örnek bir ders planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to suggest a student needs- and teacher cognition-based course description and content for the Lexical Competence course in English Language Teaching Programmes of Turkish state universities. The starting point of the study is the observation that the Lexical Competence course description stated by the Council of Higher Education is not satisfactory to prepare the course content since the course description has some deficiencies and inconsistencies and the ECTS documents of English Language Teaching Programmes for the Lexical Competence course are not compatible with each other. To understand and clarify the existing situation ECTS documents of 27 English Language Teaching Programmes for the Lexical Competence course were analyzed in terms of course objectives, learning outcomes and course contents. Using questionnaires and standardized open-ended interviews as data collection techniques, both teacher cognitions and students' beliefs were investigated to suggest a course description and a content. The study group included 42 instructors who have been teaching the Lexical Competence course in different universities and 666 second grade students, attending English Language Teaching Programmes in 5 different state universities selected as a sampling setting. The suggested course description and the content for the Lexical Competence course is expected to aid the instructors to prepare a clearer, more detailed and consistent syllabus. Additionally, it is believed that the new course description and the content will provide the ELT students with opportunities to have similar learning outcomes in different ELT Programmes. At the end of the study a sample ECTS document and a lesson plan in line with the content stated in the document were also prepared for the Lexical Competence course.