A cross-disciplinary corpus-based analysis of anticipatory 'it' in graduate theses English Language and Literature and English Language Teaching programs in an l2 context
İngiliz Dili ve Edebiyatı ile İngilizce Dil Eğitimi programlarındaki lisansüstü tezlerde öncül 'it' kullanımının ikinci dil bağlamında disiplinler arası derlem tabanlı analizi
- Tez No: 913293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN IRGATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akademik söylemde yazar ile okuyucu arasındaki karmaşık ilişki, üstsöylem unsurların analizi yoluyla aydınlatılabilir. Bu unsurlar, yazarların akademik metinlerin içeriğini nasıl yapılandırdığını, yorumladığını ve değerlendirdiğini gösterir. Bu çalışmada, üstsöylemin spesifik dilbilgisel özelliklerinden biri olan anticipatory 'it' (öngörücü 'it') yapısına odaklanılmıştır. Bu tür yapılar, çekinceli ifade etme, vurgulama ve bilgiyi nesnel olarak sunma gibi çeşitli retorik işlevlere hizmet eder. Bu dilbilimsel olguyu araştırmak için bilgisayarla işlenmiş iki metin derlemi oluşturulmuş ve analiz edilmiştir. Bu derlemeler, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile İngilizce Öğretmenliği yüksek lisans programlarının 2023 yılında teslim edilmiş 40 tezini kapsamaktadır. Her iki derlem de ikinci dil bağlamında akademik yazımı temsil etmektedir. Anadili İngilizce olmayan kişilerin ileri düzey akademik yazımda bu üstsöylemsel özelliği nasıl kullandıkları hakkında içgörüler sunmaktadır. Derlem tabanlı araştırma, nicel tasarıma sahip tanımlayıcı bir çalışma yöntemi kullanmaktadır. Sıklık analizi yoluyla, her bir derlemde öncül 'it' yapılarının yaygınlığı ortaya çıkarılmaktadır. Bu yapıların işlevsel rolleri, eşdizim satırlarının ve çevreleyen bağlamın daha yakından incelenmesiyle daha da netleştirilmektedir. Araştırma soruları, öncül 'it' kullanımının sıklığını, iki disiplin arasındaki potansiyel farklılıkları, bu yapıların hizmet ettiği çeşitli işlevleri ve her bir derlemde öncül 'it' ile ilişkili en yaygın sözcük öbeklerini ele almaktadır. Öncül 'it' kullanımı, yazarlara belirli önermeleri ön plana çıkarırken kendi varlıklarını arka planda tutma imkânı sağlayarak, iddialılık ile akademik alçakgönüllülük arasında bir denge kurmalarına olanak tanır. Bu araştırma, akademik yazımda disiplinler arası farklılıkların anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve ikinci dil bağlamındaki yazarların bilimsel söylemin karmaşık alanında nasıl yol aldıkları hakkında içgörüler sunmaktadır. Bulguların, özellikle lisansüstü öğrenciler için İngilizce Akademik Amaçlar (EAP) eğitimi bağlamında akademik yazım pedagojisi için potansiyel etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma, öncül 'it' yapılarının işlevlerini ve modellerini aydınlatarak, akademik metasöylemin bu ince ama önemli yönünün anlaşılmasını geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The intricate relationship between writer and reader in academic discourse can be illuminated through the analysis of metadiscoursal elements, which reveal how authors structure, interpret, and evaluate the content of academic texts. In this study, a specific grammatical feature of metadiscourse (constructions with an anticipatory 'it') is focused. These kinds of constructions serve multiple rhetorical functions that include hedging, emphasizing, and presenting information as objective. Two computerized text corpora were compiled and analyzed in order to investigate this linguistic pattern. These corpora include 40 Master's theses from English Language and Literature and English Language Teaching programs, submitted in 2023. Both corpora represent academic writing in an L2 context. Both of the corpora offer insights into how non-native English speakers employ this metadiscoursal feature in advanced academic writing. The corpus-based research employs descriptive study with quantitative design. Through frequency analysis, the prevalence of anticipatory 'it' constructions in each corpus is revealed. Their functional roles are further clarified by a closer examination of concordance lines and the surrounding context. The research questions address the frequency of anticipatory 'it' usage, potential differences between the two disciplines, the various functions these constructions serve, and the most common anticipatory 'it' pattern in each corpus. The use of anticipatory 'it' allows authors to foreground certain propositions backgrounding their own presence. In this way, they can achieve a balance between assertiveness and academic modesty. This research contributes to the understanding of disciplinary variations in academic writing and it shows us how L2 writers handle the complex scholarly discourse. The findings have potential implications for academic writing pedagogy, particularly in the context of English for Academic Purposes instruction for graduate students. By exemplifying the functions and patterns of anticipatory 'it' constructions, this study aims to enhance the understanding of this significant aspect of academic metadiscourse.