Türkiye'de yaşayan sığınmacı ve mültecilerin psikososyal gereksinimleri ve psikolojik belirtileri
The psychosocial needs and the psychological well-being of the asylum seekers & refugees in Turkey
- Tez No: 413803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ BANU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de yaşayan sığınmacı ve mültecilerin psikososyal gereksinimlerinin ve psikolojik semptomlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, sığınmacı ve mültecilerin çeşitli demografik özellikleri, iltica sürecine ilişkin yaşantıları, geçmiş travma deneyimleri, kullandıkları başa çıkma mekanizmaları, sosyal destek algılarının, psikolojik sağlık ile ilişkisi ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'nin 10 uydu kentinde yaşayan 18-65 yaş arasındaki 429 sığınmacı ve mülteciden oluşmaktadır. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Demografik ve İltica Süreci Bilgi Formu, Psikososyal Gereksinim Belirleme Formu, Kısa Semptom Envanteri, Stresle Başa Çıkma Tarzları Envanteri, Travma Tarama Listesi ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanarak elde edilmiştir. Genel olarak araştırma sonucunda elde edilen bulgular, sığınmacı ve mültecilerin geldikleri ülkenin sosyopolitik ve psikolojik özelliklerinin, sığınmacı ve mültecilerin psikososyal gereksinimleri ve ruh sağlıkları üzerinde önemli etkileri olduğu, Türkiye'de karşılaşılan olumsuz yaşam koşullarının, daha şiddetli stresörlere maruz kalmanın, sosyal destek azlığının sığınmacı ve mültecilerin psikolojik sağlıklarına zarar verdiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the psychosocial requirements and psychological symptoms of asylum seekers and refugees living in Turkey. For this purpose, various demographic features of asylum seekers and refugees, their experiences relating to the asylum process, their past traumatic experiences, coping mechanisms they have employed, and the association of their social support perceptions with psychological health are covered. The research sample consists of 429 asylum seekers and refugees of an age range of 18-65 years living in 10 satellite cities of Turkey. Data have been derived by implementing the Demographic and Asylum Process Information Form, Psychosocial Requirements Identification Form, Brief Symptom Inventory, Inventory of Styles for Coping with Stress, Trauma Checklist and the Multidimensional Perceived Social Support Scale developed by the researchers. In general, the findings of the study reveal that the socio-political and psychological features of the home countries of asylum seekers and refugees have immense impact on the psychosocial requirements and mental health of asylum seekers and refugees; and adverse living conditions experienced in Turkey, severer stressors and poor social support harm the mental health of asylum seekers and refugees.