Türkiye'de bulunan geç adölesan dönemindeki sığınmacıların psikososyal sorunları ve sosyal hizmet müdahalesi
Psychosocial problems of asylum seekers at late adolescency in Turkey and social work intervention
  1. Tez No: 353910
  2. Yazar: DUYGU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sığınma sürecinde bulunan geç adölesan dönemindeki sığınmacı ve mültecilerin psikososyal sorunlarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yaşanan sığınma sürecinin, olumlu ya da olumsuz etkilerine yönelik sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçların, geç adölesan dönemindeki sığınmacılarla yapılacak çalışmaların planlanışı aşamasında faydalı olacağı düşünülmektedir.Araştırma, Türkiye'de sığınma sürecinde yalnız ya da aileleriyle birlikte bulunan 96 geç adölesan dönemindeki sığınmacı ile tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sorunların ve sığınma sürecinin etkilerinin tespitine yönelik bir anket formu oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlara, frekans analizi yapılarak ulaşılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre geç adölesan dönemindeki sığınmacı ve mültecilerin psikososyal sorunlarının sosyoekonomik durumlarına, aileleriyle birlikte sığınma sürecinde olup olmadıklarına, aile ve sosyal destek sistemlerinin olup olmamasına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze psycho-social problems of asylum seekers at late adolescency who are in asylum process in Turkey.Various result had been gathered related to positive and negative effects of asylum process. These results are thought to be beneficial in terms of planning of studies towards asylum seekers at late adolescency.The study had been carried out with 96 asylum seekers at late adolescency who are living by themselves or with their families using screening model. A survey had been prepared to determine problems and the effects of asylum process. Results had been gathered through frequency analyses.It has been concluded that the psychosocial problems of asylum seekers at late adolescency vary according social and economic conditions, being or not being with their families in asylum process and having or not having social and family support.