Uluslararası pazarlarda hedef pazar seçimi ve Türkiye beyaz eşya sektöründe dış pazar seçimi ve Türk beyaz eşya sektöründe dış pazar olanaklarının irdelenmesi; Teba uygulaması
- Tez No: 41382
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Günümüz dünyasında uluslararası ticaretin artan önemi ve hacmi sebebiyle işletmeler birbirleriyle uluslararası pazarlarda yoğun rekabet içine girmiş bulunmaktadırlar. İşletmelerin uluslararası pazarlardaki başarısı, dünyada ortaya çıkan tehdit ve fırsatları değerlendirebilme yeteneklerine bağlıdır. Dolayısıyla işletmeler açısından isabetli hedef pazar seçimleri büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde hedef pazar seçimi ve uluslararası pazar çevresini oluşturan ekonomik, kültürel, politik ve yasal öğeler tek tek incelenerek, bunların hedef pazar seçimi üzerindeki etkileri irdelenmiştir. İkinci bölümde ise dünya ve Türkiye pazarları beyaz eşya sektörü bazında incelenerek, Türk beyaz eşya sektörünün dış pazar olanakları belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucu Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri Türk beyaz eşya sanayicileri için hedef pazarlar olarak saptanmıştır. Üçüncü ve son bölümde beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren bir Ege bölgesi işletmesi olan ve daha çok ihracata yönelik çalışan Teba Şirketler Grubu tanıtılmıştır.. Teba diğer Türk üreticilerinin aksine toplam üretiminin %80'lik bir kısmını iç pazar yerine dış pazarlarda satmaktadır. 1994 yılında Türkiye'nin toplam pişirici cihaz ihracatının %93'ünü tek basma gerçekleştirmiştir. Teba hedef pazar ve stratejilerin doğru saptanması durumunda Türk beyaz eşya üreticilerinin dünya ile rekabet edebileceğini kanıtlamaktadır. Bu çalışma Türk beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren ve dış satıma yönelmek isteyen işletmelere yol gösterici bir rehber olması amacıyla gerçekleştirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world because of the increasing importance and volume of international trade, companies have started to compete with each other more intensely in international markets. The success of a company in international markets is dependent on its ability to evaluate the threats and opportunities that appear in the world. Therefore right target market selections have become more important for the companies. In the first part of this research, target market selection and the effects of the international environment on target market selection are studied. In the second part, the world's and Turkish markets are investigated on a white goods sector basis, so that Turkish white goods sector's foreign market opportunities are evaluated. According to the evaluations the United States and the European countries are selected to be the target markets for the Turkish white goods exporters. In the third and last part of the study, a research is made on Teba Group Of Companies as Teba is a white goods manufacturer in the Egean region and most of its sales activities are based on exports rather than domestic sales. Against the common characteristics of the Turkish white goods manufacturers, Teba exports 80% of its total production. In 1994, 93% of the total Turkish cooking appliance exports was realized by Teba. Therefore Teba proves that if target market selections and the strategies are determined correctly, Turkish white goods manufacturers can compete with the companies from the rest of the world. The purpose of this study is to guide the companies which are in the Turkish white goods sector and who want to perform in the foreign market places. III