Ödemiş Müzesi'nde bulunan dokumaların teknik, renk ve desen açısından incelenmesi
- Tez No: 41381
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERİFE SEZGİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Anadolu; halısı, kilimi, kumaşı, tahta, metal, taş işlemeciliği, çinileri, seramikleri, vb. gibi pek çok el sanatı ile renk, çizgi, desen ve biçimle dopdolu olarak karşımıza çıkan, geleneksel sanatlarımız açısından bitmek tükenmek bilmeyen bir kaynak durumundadır. Bu çeşitlilik içinde en büyük yerlerden birine sahip olan dokumacılığın tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Bu konuda değişik görüşler öne sürülmektedir. Bu görüşlerden bitine göre dokumacılık, üretiminde kullanılan hammaddelerin yetiştikleri yörelerde başlamıştır. Diğer bir görüş ise dokumanın, en önemli hammadde saydıkları yün nedeniyle koyunun en çok yetiştirildiği Orta Asya'da başladığını savunur. Diğer bir görüşe göre ise keten ve pamuk yüne göre daha önemlidir ve bu hammaddeler sıcak iklime sahip Mısır dolaylarında daha çok yetişir ve bu nedenle de dokumacılık buralarda başlamıştır. 18.yy.'a gelinceye kadar dokumacılık adım adım gelişmiş ve süregelmiştir. 1733' te dünyanın sah ne olduğu yeni ve büyük bir olay yani Endüstri Devrimi ile dokumacılık yeni boyutlar kazanmıştır. Günümüzde de dokumacılık sürekli gelişen çok büyük bir sektör olarak yerini ve önemini korumaktadır. Ancak teknik olarak sürekli gelişme kaydedilse de, tasarım düzeyinde kaynak oluşturacak malzemeler geçmişte üretilenler olacaktır. Günümüzde müzelerin korumaya aldığı bu eserler yeni tasarımlarda yol gösterecektir. Bu çalışmada, bu işlevi yüklenen Ödemiş Müzesi'nde bulunan dokumalar incelenmekte ve yeni tasarımlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anatolia; with its carpet, kilim, woodwork, stonework, tiles, ce ramics etc., it is an infinite source that we confronted it as colour, design and form. Within this variation, the history of weaving that was one of most significant field, is as old as history of humanity. There are different opinions in this matter. To the one of opinions weaving have began in the regions which raw materials were growed. To the second opinion, weaving have began in Central Asia because of wool was considered as most important raw material and the sheeps had been raised at most in this region. To the third opinion linen and cotton are more important than wool and this raw material is raised around Egypt with warm climate and therefore weaving have be^an there. Before 18. century weaving have been developed gradually. With Industrial Re volution weaving have achieved new dimensions. Today weaving keeps its place and significance as " continually developing major sector. Though there is a continous improvement technically, productions that were p- cjduced in the past, will be use as sources on level of design. Today these works that are protected by museums will led to new designs. In this study it is explored and offered wea 'es that undertake this function in Ödemiş Museum.