Çıraklık eğitimi
Apprenticeship training
- Tez No: 41383
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ekonomilerin ve insanoğlunun gelişmesinde önemli bir yeri olan eğitim türlerinden biri de çıraklık eğitimidir. Kişilerdeki mesleki bilgi ve kişisel becerilerin geliştirilip zenginleştirilmesinde Dünyanın en eski ve yaygın eğitim yaklaşımı olarak kabul edilmektedir. Bu konuda, ülkemizde bu güne kadar yapılan araştırmalardan farklı bir sistematik ve bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, ilk çağlardan bu yana çıraklık eğitimi düşüncesi ve uygulamalarının tarihsel gelişim süreci, etkilediği ve etkilendiği faktörler ile uluslararası standartlar ve esasların genel çerçevesini kapsamaktadır. Bu süreç ve esaslar dahilinde ülkemizdeki uygulamalar, çıraklık eğitim sistem yaklaşımındaki isabet ve hangi oranda benimsendiğini gösteren analizler yapılmıştır. Bu tahlilde ÇSGB iş teftiş kurulu tarafından Türkiye genelinde yapılan alan araştırması sonuçlan esas alınmıştır. Ayrıca birinci bölümde Türkiye deki düşünce ve uygulama tarihine, kavramlara ve çıraklık eğitiminin unsurlarına yer verilmiştir. îkinci bölümde uygulanan çıraklık eğitim modelinin genel esasları uluslararası standartlarla karşılaştırmıştır. Üçüncü bölümde ise bazı ülkelerde uygulanan modellerin birbirleriyle benzer ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important education types in economics and humans is apprentice ship education. Apprenticeship has been accepted as one of the old est approach of education types in the world. Where people can show their proffesion knowledges and personality abilities. On this issue, investigations that has been done till today in our country has tried to bring for ward a different systematic point of view. This investigation from the first period of time till now shows that the thoughts of apprenticeship education and practices ins being influenced by the historical development and these influencing factors in the international standards and general frames is essentially included in this time, including the essential, analysis has been done show in which areas apprenticeship education system is practiced in the analysis that has been done by the Ç.S.G.B. work investigation grup on the issue of field investigation in general in Turkey is essential.