Türk sinemasında Kemal Tahir uyarlamaları
- Tez No: 41389
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ADANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Görsel bir iletişim aracı olan sinema, perdeye aktardığı konuların büyük bir çoğunluğu yaşanmış gerçeklerden veya edebi eserler den yararlanarak seçmektedir. Edebi eserler sinema için hazır konuları ile vazgeçilmez kaynaklardır. Birçok yönetmen filmlerini bu eserlerdeki hikayeler üzerine inşa etmişlerdir. Türk sinemasında edebiyat uyarlamaları, konulardaki klasik şablonların aşılmasında büyük rol oynamışlar, sinemamıza yeni bir soluk getirmişlerdir. Türk edebiyatında romanları ve romanlarını oluştururken da yandığı kuramsal görüşleri ile Kemal Tahir ' in seçkin bir yeri vardır. Onun için olayları ve insanları tarih içindeki gelişmeleri ile, neden bu durumda olduklarım anlatmak önemlidir. Kemal Tahir“ Ulusal Sanat ”anlayışı ile güçlü bir dünya görüşü olduğunu kanıtlamış bir yazardır. Türk sinemasında bu güçlü romancının eserlerindeki yaşam felsefesi, başta yılların yönetmeni Halit Refiğ olmak üzere Ersin Pertan, Tunca Yönder gibi yönetmenleri etkilemiştir. Film incelemelerinde Kemal Tahir ' in eserlerinde de yansımasını gördüğümüz kuramsal görüşlerinden hareket ederek konu başlıklarını belirledim. Bu başlıklar cinsiyet, aşk, ahlak ve evlilik ilişkileri, zaman ve mekanın yeniden yorumlanış tarzı, anlatımda iyimserlik kavramı, yazar ve yönetmenin olaylara bakış açılarına göre politik tutumları olarak saptanmıştır. Yazar ve yönetmenin anlatım dili karşılaştırmalı olarak bu başlıklar altında incelenmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The MOVIE, a visual comminication way, selects most of the stories to be transferred to the screen out of the life - realities or of li- teraryworks. Literary works with their ready - stories are the devoted sources for the MOVIE. Many directors set up their films on the stori es of these works of literature. The literary adaptations in Turkish movie havee played an im portant role in improving upon classical patterns of the stories ; a kind of winds of change. Kemal Tahir has an outstanding place in Turkish Literature with his novels and his thearetical point of view which he based on creating his novels. What imortant for him was to tell the events, pe ople with their improvements in time and why they are that point. Kemal Tahir is the auther who has proved having a strong philosophy with his“ NOTIONAL - ART ”conception. The Life philo sophy in the stories of this outstanding novelist has influenced Halit Refig the director of the years, Ersin Pertan, Tunca Yonder etc as di rectors. In my studies on the films, I ' ve tried to find out some subject - headlines depending on his thearetical point of view that underlines his ART conception which has a reflection at his works. These headli nes can be fixed as ; Sexuality, Love, Morality and Marriage relations, the style of reexplaning time and place, Optimism in the way of desc ribing the political manner of the auther and director ; according to the point of view of the events. Telling - language of the auther and the director has been studied under these headlines above comperativly. rv