Mali analiz yöntemleri ve bilgisayar uygulamalı karar destek sistemleri
  1. Tez No: 41390
  2. Yazar: GÜLDEN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY SÖNDÜRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET: Mali analiz, çeşitli analiz yöntemleri ile işletmelerin finansal durumlarını değerlendirme faaliyeti olup mikro ve makro ekonomik açıdan önemli bir konuyu oluşturur. Bilgisayar ortamında1 hazırlanmış bir karar destek sistemi programı, mali analizi yapan kişilerin ve yöneticilerin daha etkin kararlar almalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, mali tabloların analizinde bilgisayarlardan yararlanılması hızla yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, mali tablolar ve bu tabloların analiz yöntemleri üzerinde durulmuştur. Tekdüzen Muhasebe Genel Tebliği'ne göre bilanço, gelir tablosu, satışların maliyeti tablosu, kar dağıtım tablosu, öz kaynaklar değişim tablosu, fon akım tablosu ve nakit akım tablosu açıklanmıştır. Analiz yöntemleri olarak karşılaştırmalı analiz, yüzde metoduyla analiz, eğilim yüzdeleri ve oran yöntemiyle analiz incelenmiştir. Çalışmada örnek bir mali analiz karar destek sistemi hazırlanmıştır. Karar destek sistemleri, yığın halindeki verileri düzene sokup işleyerek, karar vermeyi sağlar. Bu model, Windows ortamında Excel hesap tablosu programı kullanılarak hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada, mali tabloları girilen bir işletmenin mali analizleri yapılıp grafiksel bir şekilde sunulmakta ve önceden girilmiş olan kriterlere göre analiz sonuçları notlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Financial analysis examines the financial state of the companies by using some analysis methods. Therefore it is an important subject for both micro and macro economics. A decision support system program designed for a computer, helps financial analysts and managers to make better decisions. It becomes more common to use computers for financial statements analysis. This study contains financial tables and the analysis methods of these tables. In this study financial tables such as balance sheets, income statements are explained according to General Accounting Report. Financial analysis methods, comparative tables, percentage method, trend analysis and ratio analysis are examined. In this study there is an example of a decision support system for financial analysis. Decision support system is an information system which puts data in order, manipulates this data and at last presents it in a decision supporting way. This model system is prepared by using Excel spreadsheet program on Windows environment. Financial tables of a company are entered to the system. According to this information, financial analysis methods are performed and the results are presented in a graphical way. The results of the analysis are graded according to the analysis criteria which have been entered to the system before.