Bilgilendirme tasarımında veri görselleştirmesinin yeri ve kullanımı
The usage and place of data visualization in information design
- Tez No: 413925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihin eski dönemlerinden bu yana devinim içerisinde olan bilgi, hızla genişleyerek çeşitli iletişim türleriyle ve bilimsel alanlarla etkileşim içerisine girmiştir. Bilgiyi paylaşma ihtiyacının artmasıyla, içeriğin daha iyi anlaşılması için farklı görselleştirme yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Uygulamaya başlayan bu yöntemler ise günümüze kadar gelişim göstermeye devam etmektedir. Bu noktada bilgi bilgilendirme tasarımının önemli bir kolu olan veri görselleştirmesiyle kendini ifade edebilmekte ve içeriğin iletilebilmesine güç katmaktadır.“Bilgilendirme Tasarımında Veri Görselleştirmesinin Yeri ve Kullanımı”başlıklı tez çalışması, grafik tasarımın özündeki bilgilendirme amacını, veri görselleştirmesindeki içeriğin biçimsel aktarımına katkısını ele almaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde; veri görselleştirmesinin tanımı, tarihsel süreç içerisindeki rolü, günümüze kadar değişen ve gelişen konumu ele alınmıştır. Bu kapsamda konunun öncüleri ve ustaları örnek çalışmalarıyla incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise; konunun temel ilkelerine yer verilmiş, konu bir tasarım disiplini olarak incelenerek bilgilendirme tasarımıyla olan ilişkisi değerlendirilmiş ve farklı disiplinlerle olan etkileşimine de değinilmiştir. Ayrıca, tasarımcının içerik ve estetik arasındaki dengeyi koruyarak anlaşılır bir görselleştirme oluşturma çabası ve sorumluluğu analiz edilmiştir. Tezin son bölümünde ise, veri görselleştirmesinin güncel konumuna göre tasarım sürecindeki yöntem ve uygulamaları incelenmiştir. Uygulama alanları, günümüzdeki farklı ortamlarla olan bağı üzerinden değerlendirilerek örneklerle pekiştirilmiştir. Türkçe anahtar kelimeler: 1. Bilgilendirme Tasarımı 2. Veri Görselleştirmesi 3. Grafik Tasarım 4. Bilgi Mimarisi
Özet (Çeviri)
The information being in precession since ancient times has expanded rapidly and entered into an interaction with various communication types and scientific areas. As the need for exchanging information increases, different visualization methods have started to be implemented for understanding the content in a better way. Those implemented methods continue to improve. At this point, 'information' can express itself through data visualization as an important branch of 'information' acknowledging design; empowers transition of content. The thesis study with the topic of The Usage and Place of Data Visualization in Information design handles acknowledging the purpose at the core of graphic design, the contribution of information visualization content to stylistic communication. In the second part of the research; definition of data visualization, it's role within the historical process, place changing and developing until today are examined. Within this scope, pioneers and masters of this subject are examined with their sample works. In the second stage of the research; fundamental principles of the issue are handled, and the subject is examined as a design discipline and its relation with acknowledgment design are assessed; also its interaction with different disciplines are handled. Also, the effort for creating an understandable visualization and sense of responsibility was analyzed by protecting the balance between content and aesthetic of the designer. In the last part of the thesis, methods and implementations within the design process were assessed according to current places of data visualization. Implementation areas were consolidated with samples by assessing through ties with current different environments. İngilizce anahtar kelimeler: 1. Information Design 2. Data Visualization 3. Graphic Design 4. Information Architect