Risk sermayesi tekniğinin Türkiye'de uygulanabilirliği
- Tez No: 41394
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada, risk sermayesi tekniğinin yapısı, işleyişi ve ülke uygulamaları verilmeye çalışılmış, ülkemiz açısından bu yeni finansman tekniğinin mali sistemimize dahil edilmesinin önemi üzerinde durulmuştur. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, risk sermayesi sisteminin yapısı ve işleyişi incelenmiştir. İkinci bölümde, çeşitli ülkelerdeki risk sermayesi uygulamaları ele alınmıştır. Ayrıca, bu ülkelerdeki farklılıklar belirtilerek karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de risk sermayesi tekniği ve gelişme olanakları incelenmiştir. Türkiye'de bu tekniğin yeni olması, çalışmamızda diğer ülke uygulamalarına ağırlık verilmesini kaçınılmaz kılmıştır. Türkiye'de kurulacak sistemin belirlenmesinde yabancı ülke deneyimlerinden yararlanılmasının uygun olacağı ve risk sermayesi tekniğinin Türkiye'deki başarı şansının değerlendirilmesi açısından bu uygulamaların incelenmesi uygun görülmüştür. Bu teknik bir çok yeni fikir ve ürünleri ortaya çıkarmada, üretilebilir bir sürece dönüştürmede ve en son teknolojilerin bulunup kullanılmasında önemli bir araç olarak gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Bu anlamda Türkiye'de de bu finansman tekniği, küçük ve orta ölçekli firmaların finansman sorunlarının çözümü, girişimciliğin yaygınlaştırılması, ekonomik kalkınmanın önemli bir aracı olarak kullanılması, vb. sebeblerle bir an önce hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work the structure and the process of the venture capital its applicability in Turkey are aimed to present by the help of applications in abroad. This paper can be divided into three parts. In the first parf, the structure of the venture capital system and its process are searched. In second part, applications of the venture capital on the other countries are stated. Also, the comparisons and the differences between these countries are emphasized. In third part, the development possibilities of the venture capital in Turkey are mentioned. Since, it is a new technique in Turkey, the applications in abroad are stated mostly. Finally, the success of the venture capital application in Turkey is discussed under this condition. Consequently it is necessity to apply venture capital in Turkey as soon as possible because of; - Classical financial techniques are unsufficient to finance projects and investements of small and medium scale firms, - It helps to increase the number of enterprenuer, - It can be used as an instrument for economic development.