Küçük ve orta boy işletmelerde risk sermayesi tekniğinin uygulanabilirliği ve ülkemiz açısından bir değerlendirme
The Applicability of capital risk technique at the small and middle size companies and an assessment according to our country
- Tez No: 73442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Yeniliklerle dolu küçük ve orta boy işletmelerin mevcut finansal sistem içinde, ağır teminat ve şartların yerine getirilememesi nedeni ile kaynak bulamamaları, belki de büyük sıçralamalara neden olabilecek yeni fikir ve buluşlarım geliştirme fırsatını engellemektedir, îşte bu noktada risk sermayesi, çeşitli yapısal ve finansal güçlükler içindeki küçük ve orta boy işletmeler için önplana çıkmaktadır. Çalışmamızın amacı, ülkemiz ekonomisi içerisinde önemli paya sahip olan küçük ve orta boy işletmelerin hızla artan rekabet pazarında finansal sorunlarının çözümüne yönelik olarak, finansman literatüründe hızla yaygınlaşan risk sermayesi tekniğini nasıl kullanabileceklerini belirlemektir. Bu amaçtan hareketle çalışmanın birinci bölümünde; Türkiye'de ve dünyada KOBİ'lerin tanımı, ekonomik ve toplumsal boyutları, ülkemiz ekonomisine katkıları, yapısal özellikleri, büyük işletmelerden farkları ve karşılaştıkları genel sorunlar ele alınmıştır. İkinci bölümde; KOBİ'lerin özkaynak ihtiyacının karşılanması amacıyla dünyada son yıllarda gelişme göstererek alternatif bir finansman yöntemi şeklinde ortaya çıkan ve sermaye piyasasının da gelişmesine katkıda bulunacak olan risk sermayesinin tanımı, özellikleri, geçmişi ve gelişme nedenleri, kurumsal yapısı ve işleyişi fon kaynakları, yatırımların finanse edilme aşamaları, yatırımda kullanılan araçlar ve şirket türleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, ülkemizde risk sermayesinin gelişimi, mevcut hukuki durum ve vergisel yapı, KOBİ'lerin mevcut finansman kaynaklan ve bu kaynaklardan yararlanabilme durumları, KOBİ'leri risk sermayesi yatırımlarına yönelten faktörler ve bu yatırımlarda karşılaşılan riskler, risk sermayesi tekniğinin ülkemizde uygulanabilirliği incelenmiş ve alternatif bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The small and medium size business enterprises, which are full of renewals, are not able to provide the serious accurances and stipulations and not to find sources in the current financial system. Perhaps, even the new discoveries and ideas, which will effect the progres, will be blocked. On this point of view, the venture capital becomes the most urgent thing for small and medium size business enterprises which are in structural and financial difficulties. The manner of this study is to define solutions about the financial problems, which are in rapid increase in competitive market, deal with how to use a venture capital technique that becomes wide in the financial literature for the small and medium size business enterpries has an imprortant role in our country's economy. Action with this manner, in the first part of the study; Introducing small and medium size business enterprises in Turkey and in the world, it's economical and the social dimensions, contributions to our country's economy, structural features, differences from big campanies and general problems are met are evaluated. In the second part; venture capital, appearing as an alternative of finance management, showing great progress in recent years in the world to provide the support to the main-source needs of small and medium size business enterprises, and which will help capital market improvement and it's introduction, features, history and reasons of improvement, institutional structure and run, fund sources, steps to finance of the investments, devices used in the investment and kinds of firm are examined.In the third part; improvement of venture capital in our country, it s current legal state and tax structure, the current financial sources of small and medium size business enterprises and usage states of these sources, factors proceeding investments to venture capital of small and medium size business enterprises and the risks met in these investments, how to use a venture capital technique to be applicable in our country are examined and an alternative model suggestion is submitted. VI