Türkiye'de korunan alan olarak milli parkların yönetimi: Orman ve Su İşleri 4.Bölge Müdürlüğü örneği
Administration of national parks as protected areas in Turkey: the sample regarding 4. region management of forest and water affairs
- Tez No: 413967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BORA TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Public Administration, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Türkiye'de bulunan korunan alanların idari yapılanması ve organizasyonunda aksaklık ve hataların olduğu bilinen bir gerçektir. Ülkemizde bulunan korunan alanlar; ilgili idari yapının dağınıklığı, korunan alanlara özgü mevzuatın karmaşıklığı ve bu mevzuatta söz sahibi kurumların çokluğundan kaynaklı sıkıntılardan dolayı olumsuz etkilenmektedir. Bu açıdan hareket edilerek, bu çalışma kapsamında başlıca amaçlar, Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğundaki Milli Park Müdürlüklerinin kaynak değerleri ve idari yapılanması incelenerek, bu alanlarda var olan idari sorunların tespitini yapmak ve çözüm önerilerini geliştirmek olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte; bu araştırma kapsamında bulunan milli parkların kaynak değerleri karşılaştırılarak, bu alanlarda yapılan aktivitelerin tespiti ile mevcut değerlerin etkin korunması için idari yapılanmanın önemi de ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, bu çalışma ile Milli Park Müdürlükleri yapılanmasının olumlu yönleri ve eksik yanları ile milli parktaki tehditler incelenmiştir. Sonuç olarak, ülkemizdeki tüm korunan alanlar için faydalı olabilecek idari yapılanmaya dikkat çekmeye ve ideal idari yapılanma şekli ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Milli Park Müdürlüklerinin yönetim şemasını belirlemek amacı ile araştırma yöntemi olarak hipotezli sınama-akıl yürütme ve alan çalışmasında yöneticilerle yapılan mülakatların sonucuna ilişkin karşılaştırma yapılması yoluna gidilmiştir. Sonuçta, Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğundaki Milli Park Müdürlüklerinin idari yapılanmasının geliştirilmesine yönelik tespit edilen sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Korunan Alan, Korunan Alanlarda İdari Yapılanma, Milli Park, Milli Park Yönetimi, Orman ve Su İşleri 4.Bölge Müdürlüğü
Özet (Çeviri)
Interruption and imperfections of administrative structure and organization as regards protected areas of Turkey is a common knowledge. The protected areas of our country are negative effected because of untidiness in the point of administrative structure of protected areas, complexity in legistation regarding protected areas and adversity sourced by quantity of corporations involved with decisions. The main purposes of this study are determined as to investigate source values and administrative structure regarding National Park Directorates under responsibility of 4. Region Management of Forest and Water Affairs, constitute the administrative problems and develop solution proposals. However, source values of national parks related this study were compared and efficacies at this areas were identified, administrative importance for active protecting of areas were determined with this investigation. Otherwise, positive and imperfect aspects of National Park Directorates and treats of national parks were investigated with this study. As a result, it was tried to take attention on the ideal organization of protected areas for the useful administrative structure and the formation of ideal administrative structure was revealed in the point of this examination. Comparison of interviews with officers at area studies and testing-judgment with hypothesis methods were used to determine the organization scheme of National Park Directorates. Suggestions as regards solution oriented solving problems of devoloping the administrative organization of National Park Directorates under the responsibility of 4. Region Management of Forest and Water Affairs were developed. KEYWORDS: Protected Area, Administrative Organization of Protected Areas, National Park, Administration of National Park, 4. Region Management of Forest and Water Affairs