Enerji arz güvenliği ve yenilenebilir enerji kaynakları
Energy supply security and renewable energy sources
  1. Tez No: 413966
  2. Yazar: HACER HİLAL SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekonomik büyümenin ve kalkınmanın bir hayli önemli olduğu günümüz ekonomilerinde artan enerji ihtiyacı ile birlikte kullanılan enerji kaynaklarının, ekonomik ve çevresel boyutlarını incelemektir. Enerji kaynaklarının rezerv miktarı, kapasitesi, üretimi ve tüketimi ülke ekonomileri açısından oldukça önemlidir. Özellikle enerji de dışa bağımlı olan ülkeler için, kullanılan enerji kaynağının üretimi ve tüketimi ülke ekonomileri açısından önem arz etmektedir. Enerji arz güvenliği kavramı burada devreye girmektedir. Ekonomik kalkınma ve büyümenin en önemli unsuru olan enerji kaynağının elde edilebilirliği, sürdürülebilirliği ve bu kaynağa güvenli bir şekilde ulaşılması enerji arz güvenliğinin alt bileşenleridir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde; dünyada ve Türkiye'de mevcut enerji kaynaklarının, üretim, tüketim ve rezerv kapasitelerine değinilmiştir. Bu amaçla, dünyanın ve Türkiye'nin enerji haritası çıkartılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, enerji arz güvenliğinin tanımı, önemi ve enerji arz güvenliğini etkileyen faktörlere değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, yenilenebilir enerjinin enerji arz güvenliği için bir çözüm olup olmadığı AB ve Türkiye karşılaştırması ile analiz edilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Enerji, Enerji Arz Güvenliği, Rezerv,Ekonomik Büyüme ve Kalkınma.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the economic and environmental dimensions of energy resources that used for the increasing energy demand that is crucial for the economies. Reserve, capacity, production and consumption of energy resources are vital for the national economy. Especially for theforeign-dependent countries, production and consumption of using energy is important for the country's economy. In this situation, the concept of energy supply security comes into play. Availability, sustainability and safely accessibility of energy resources that is the most element of economic growth and development are subcomponents of energy supply security. The study, in general, consists of three parts. In the first chapter, we have mentioned production, consumption and reserve capacity of energy resources in the world and Turkey. For this purpose, we have tried to uncover the energy map of world and Turkey. In the second part, we have focused on the definition, importance of energy supply security and factors that impact the energy supply security. In the third chapter, the relation between energy supply security and renewable energy has been analyzed. Finally, In the third section, we tried to analyze whether renewable energy is a solution for energy supply security or not. KEYWORDS:Energy, EnergySupply Security, EconomicGrowthand Development