Alabanda Payandalı Sarnıç Hellenistik ve Roma Dönemi seramikleri
Alabanda Pillared Cistern Hellenistic and Romanian Period ceramics
- Tez No: 413983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ATEŞLİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Alabanda Payandalı Sarnıç Hellenistik ve Roma Dönemi Seramikleri, konulu tez çalışmasında 2013 yılında bulunan seramik buluntuları değerlendirilmiştir. Üzerinde çalışılan bu seramiklerin öncelikle çizimleri yapılmış, ardından tipolojik özellikleri incelenerek çevre bölgelerdeki örnekleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda Payandalı Sarnıç kazısından ele geçen seramikler hem tarihlendirme hem de bölgeye yakın merkezlerle olan bağlantılarını ortaya çıkarma konusunda önemli veriler sunmuştur. Bu bağlamda kentin, Anadolu'nun Batı ve Güney kıyıları ile bağlantısı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Payandalı Sarnıç kazısından ele geçen seramik buluntularının Helenistik ve Roma Dönemi içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Değerlendirmeler ve karşılaştırmalar sonucunda Alabanda Payandalı Sarnıç Yapısı'nın Helenistik ve Roma Dönemleri'nde kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Ele geçen seramiklerin incelenmesiyle en erken tarihli seramik grubunun M.Ö. 3. yüzyıla ait olduğu görülmüş ve M.S. 5. ve 7. yüzyıllarda seramik yoğunluğunun arttığı anlaşılmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER:Karia Bölgesi, Alabanda, Payandalı Sarnıç, Hellenistik, Roma, Seramik.
Özet (Çeviri)
Alabanda Pillared Cistern Hellenistic and Romanian Period Ceramics, thesis study is the findings of 2013 are evaluated. Primarily working on drawings made by subsequent comparison with these ceramic examining the Typological characteristics of the environment. These comparisons Pillared Cistern sherds unearthed as a result of the excavation has provided important data on revealing the relationship is close to the center as well as in both of dating. The data obtained as a result of the Anatolian cities have understood that the relationship with the West and South coasts. Of evaluation, unearthed ceramic from the Pillared Cistern excavation finds its place in the Hellenistic and Roman period were studied to determine. After reviews and comparisons it was found that The Alabanda Buttress was constructed between Hellenistic and Roman periods. Addressed by examining the group of the earliest ceramic was in 3rd century BC and in the 5th and 7 th centuries AD, there had been an increase in the density of the ceramics. KEY WORDS: Caria Region, Alabanda, Pillared Cistern, Hellenistic, Rome, Type,Ceramics.