Mihri Hatun Divanı'nın gramer incelemesi
Grammar examination of Mihri Hatun Divanı
  1. Tez No: 413984
  2. Yazar: ALPERAY YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN BARANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Mihri Hatun, klasik Türk edebiyatı alanında eserler veren kadın şairlerden biridir. XVI. yüzyılda yaşayan Mihri Hatun, şiirlerinde hem şekil hem de muhteva özellikleri bakımından divan edebiyatı geleneğine bağlı kalmıştır. XV-XVI. yüzyıl, XIII. yüzyıldan itibaren Anadolu'da kullanılmaya başlayan Oğuz Türkçesi temelli yazı dilinin ölçünlü hâle geldiği dönemdir. Bu dönem yazılı metinlerinin dil bilgisi özellikleri bakımından incelenmesi, bugünkü yazı dilinin tarihî gelişim seyrini göstermek bakımından önemli olduğu kadar, Türkiye Türkçesi için sorun teşkil eden bazı hususların çözümü bakımından da büyük bir öneme sahiptir. Çalışmamızın amacı XVI. yüzyıl Osmanlı sahasında divan edebiyatı geleneğine göre yazılmış olan Mihri Hatun Divanı'nın gramer özelliklerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, Mihri Hatun Divanı'nın gramer incelemesi yapılmıştır. Divanda türlerine göre sınıflandırılmış olan şiirlere birer numara verilmiştir. Ayrıca şiirlerdeki beyitler de numaralandırılmıştır. Divandaki gramer özellikleri taranarak bunlara ait örnekler, şiir ve beyit numarasından oluşan kodlarıyla birlikte verilmiştir. Yaptığımız bu çalışmada hem Mihri Hatun Divanı'nın gramer özellikleri ortaya konulmuş hem de o dönem Türkçesinin fonetik ve morfolojik özellikleri örnekleriyle birlikte gösterilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Mihri Hatun, Divan, Divan Ģiiri, Gramer incelemesi.
Özet (Çeviri)
Mihri Hatun is one of the poetesses who wrote in Turkish literature. Mihri Hatun who lived 16th century, adhered to Divan literature tradition in point of both form and contents. 15-16th is a period when text-based language of The Turkish Oguz which was introduced in Anatolia from 13th century, had become the standart. This period is also important in terms of solution in some cases that the problems of Turkey Turkish as well as examination in terms of language feature of text, show historical development of today's text. The aim of our study is to reveal the grammatical characteristic of Mihri Hatun Divanı which was written according to Divan Literature tradition in 16th century Ottoman court. In this study, grammar analysis of Mihri Hatun Divanı was performed. In Divan it was given a number to poems which classified by type. And also it is given a number to couplets in poems. Examples, found by scanning grammar features of Divan, were given with codes consisting of poem's and couplet's number. In this study, reveal the grammatical characteristics of Mihri Hatun Divanı. It is also shows that phonetic and morphological feature of Turkish for that period. KEYWORDS: Mihri Hatun, Divan, Divan Poem, Examination of Grammar