İmplant tanımlama için RFID sistem tasarımı
RFID system design for implant identification
- Tez No: 414009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Vücutta eksik ya da fonksiyonunu yapamayan biyolojik dokuların yerini alabilen protez implantlarının üzerine RFID (Radyo Frekanslı Tanımlama) etiket yerleştirmek suretiyle doku üzerinden bilgi alışverişi yapılması günümüz biyoteknolojik çalışmaları arasında yerini almaya başlamıştır. Özellikle ortopedik implant yerleştirme ve değiştirme aşamalarında bilgiyi implantla birlikte hasta üzerinde taşımak ve bu işlemi yaparken mevcut sistemlere göre maliyet ve zamanı azaltırken, bilgi güvenilirliğini arttırmak için RFID sistem kullanılması planlanmaktadır. Bu tezde RFID sistemin en kritik kısımlarından olan RFID anten tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım mikroşerit katlanmış dipol anten olarak diz implantına yerleştirilebilecek ölçülerde gerçekleştirlmiştir. Anten tasarımının gerçekleştirlebilmesi için yaygın olarak bulunabilen FR4 yüzey malzemesi kullanılmıştır. Vücut dışında ve vücut içersinde ayrı ayrı tasarımlar yapılmış ve ölçümler karşılaştırlmıştır. Böylece doku ve implantın anten tasarımı üzerindeki etkileri gözlenmiştir. Tasarım iki farklı ISM frekans bandında gerçekleştirilmiştir. 2,45 GHz ve 860∼960 MHz UHF bandında yapılan ölçümlerde anten boyutunun nasıl değiştiği gözlenmiş ve vücut içerisine uygun anten tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exchange of information by placing RFID (Radio Frequency Identification) tags on prosthetic implant which can replace defective biological tissue in human body, has begun to take its place among today's biotechnological researches. Especially orthopedic implant placement and modification stage, information within the implant to move with the patient while making this process, reduce cost and time, improvedata reliability, is planned to be used RFID system. In this thesis RFID antenna design have been made which is the most critical part of the RFID system for implant identification. This design was implemented in microstrip folded dipole antenna, can be placed on the knee implant sizes. FR4 dielectric substrate is used for implementation of antenna design that can be commonly found. Antenna design was made for outside and inside of the body, then measurement was compared. Thus the impacts of tissue and implant is observed on antenna design. Design of antenna is implemented for two different ISM frequency bands. The measurement is made 2.45 GHz and 860∼960MHz UHF band is observed how the antenna size change and optimum antenna design is implemented in intracorporeal.