Winkler elastik zemine oturan ve kayma gerilmeleri içeren homojen olmayan ortotropik dikdörtgen plakların stabilitesi
Stability of heterogeneous orthotropic rectangular plates including shear stresses and resting on the Winkler elastic foundation
  1. Tez No: 414014
  2. Yazar: ALİ NADİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AVEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tez çalışmasında, Winkler elastik zemine oturan homojen olmayan ortotrop dikdörtgen plağın basınç yükleri etkisi altında stabilite problemi KDPT çerçevesinde ele alınmaktadır. Önce, Winkler elastik zemin etkisi dikkate alınarak homojen olmayan ortotrop plağın temel bağıntı ve stabilite denklemleri KDPT çerçevesinde türetilmektedir. Homojen olmayan ortotrop dikdörtgen plağın tüm kenarları basit mesnetli sınır koşullarına tabi tutulmaktadır. Söz konusu sınır koşulları altında stabilite problemi çözülerek, Winkler elastik zemine oturan homojen olmayan ortotrop dikdörtgen plağın kritik yük ifadeleri KDPT ve KPT temelinde bulunmaktadır. Kritik yüklerin minimum değerini bulmak için elde edilen ifadeler dalga sayılarına göre minimize edilmektedir. Bu ifadelerden, Winkler elastik zemine oturan, homojen ortotrop dikdörtgen plakların KDPT ve KPT temelinde kritik yük ifadeleri özel olarak elde edilmektedir. Ayrıca, bu ifadelerden elastik zemin etkisi dikkate alınmayan homojen olmayan ve homojen ortotrop dikdörtgen plaklar için kritik yük ifadeleri, KDPT ve KPT çerçevesinde özel olarak elde edilmektedir. Tez çalışmasında elde edilen sonuçlar, literatürdeki uygun çözümlerle karşılaştırılarak doğruluğu teyit edilmektedir. Son olarak kayma gerilmelerinin, homojen olmamanın, malzeme ortotropisinin, plağın değişik geometrik ölçülerinin ve Winkler elastik zeminin kritik yüklere etkileri detaylı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the stability of heterogeneous orthotropic rectangular plates subjected to in-plane loads and resting on the Winkler elastic foundation are discussed on the basis of shear deformation plate theory (SDPT). First, the basic equations of heterogeneous orthotropic rectangular plates on the Winkler elastic foundation are derived in the framework of the SDPT. All edges of the heterogeneous orthotropic rectangular plates under simply supported boundary conditions. The basic equations are solved and the expressions for critical loads of heterogeneous orthotropic rectangular plates resting on the Winkler elastic foundation are obtained in the framework of SDPT and classical plate theory (CPT). To find the minimum values of the critical loads these expressions are minimized according to the wave numbers. In a special case, the expressions for critical loads of homogeneous orthotropic rectangular plates on the Winkler elastic foundation are obtained on the basis of SDPT and CPT. Furthermore; the expressions for critical loads of heterogeneous and homogeneous orthotropic rectangular plates without an elastic foundation are obtained in the framework of SDPT and CPT. For the accuracy of this study, the current results are compared with the results in the literature. Finally, the effects of shear stresses, Winkler elastic foundation, heterogeneity, orthotropy and plate characteristics on the critical loads are studied in detail.