Orman yangınlarında kara araçlarının ve işçilerin değişen arazi şartlarındaki performansı
Forest fires land vehicles and workers' performance in the changing terrain conditions
  1. Tez No: 414019
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZBEDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
“Orman Yangınlarında Kara Araçlarının ve İşçilerin Değişen Arazi Şartlarındaki Performansı”isimli bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak 2013-2015 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Orman yangınları farklı davranışlar gösterirler. Bunun nedeni; meydana geldiği yer, yaktığı yanıcı madde ve onu etkileyen çevresel faktörlerdir. Orman yangınını etkileyen bu faktörlerden yanıcı madde özellikleri bölgelere göre farklılık göstermekte olup teknik çalışmalar ile kontrol edilebilmektedir. Ancak, meteorolojik ve topoğrafik faktörler üzerinde orman yangınlarının önlenmesi ya da zararının azaltılmasına yönelik çalışma yapılamamaktadır. Bu özellikler, orman yangınlarında yanıcı maddeleri en önemli faktör yapmaktadır. Bu çalışmayla işçilerin ve kara araçlarının değişen arazi şartlarında yanıcı maddenin yanmasını engellemeye yönelik performanslarının tespit edilmesi için Muğla, Antalya ve Menderes Orman İşletme Müdürlüklerinde arazi çalışmaları yapılmıştır. Dozer, arazöz, su tankeri, ilk müdahale aracı ve işçilerin farklı arazi şartlarında orman yangınlarıyla mücadelesindeki yapmış oldukları çalışmalar arazide uygulanarak, performanslarının tespitine yönelik veriler elde edilmiştir. Orman yangınlarının söndürülmesi özellikle yersel çalışmalarla mümkün olduğuna göre, bu görevi yerine getiren araç ve işçilerin farklı arazi şartlarındaki performansının bilinmesi mevcut yangın organizasyonlarına planlama ve karar verme süreçlerinde fayda sağlayacaktır. Geleceğe yönelik alınacak tedbirlerin uygunluğu ve yerindeliği açısından da altlık oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This study which is titled as“Forest Fires Land Vehicles And Workers' Performance In Changing Terrain Conditions”has been carried out as Master of Science Thesis in Department of Forest Engineering, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Suleyman Demirel University between years 2013 and 2014. Forest fires exhibits different patterns. The site where forest fire occur, flammable material and environmental factors are the main reasons for these differences. Flammable material is one of the factors that shows different characteristics by sites and can be controlled with technical work. By the way the work for preventing forest fires or reducing their damage through meteorological and topographical factors cannot be achieved. In this context, flammable material is regarded as the most important factor in combating against forest fires. By this study, field work was conducted in Muğla, Antalya and İzmir Regional Forest Directories in order to determine performances of firefighters and land vehicles in preventing burn of flammable material in changing land conditions. The work carried out by bulldozer, watering truck, early intervention teams and firefighters in different terrain conditions was implemented in field and data on their performances were obtained. Field work was conducted to determine the performances of terrain vehicles that used in firefighting and fire fighters, and analysis performed according to the outputs of the work would be useful in planning and decision-making processes of existing firefighting organizations. It would also provide basis to check conformity and appropriateness of measures to be taken.