Deneysel çalışma sonuçlarının simule edilmesi ve değerlendirilmesi için yazılım geliştirme: İnşaat mühendisliği uygulaması
Software development for simulation and evaluation of experimental study results: Civil engineering application
  1. Tez No: 414026
  2. Yazar: NURGÜN GENÇEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde bilgisayar ve yazılım teknolojisinin gelişmesiyle hayatımızın her alanında çeşitli yazılımları kullanmaktayız. Yeni geliştirilen her teknoloji gibi yazılım teknolojisininde gelişim sürecindeki ilk adımı ihtiyaç analizdir. Bu tez çalışmasında inşaat alanında ihtiyaç analizi yapılarak yazılım teknolojisi ile daha hızlı çalışılabilecek olan bir dalı saptanmıştır. Betonun kırılma mekaniği depreme dayanıklı binalar, savunma amaçlı yapılar, reaktörler, iklim ve çevre koşullarının etkisinde yıpranmaya maruz binalar gibi ekonomik açıdan maliyeti yüksek yapılar için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Betonun kırılma enerjisi, beton yapıların göçmesinin anlaşılması için gerekli önemli bir kırılma karakteristiğidir. Ancak betonun kırılma enerjisini hesaplamak kolay değildir. Çalışmada deformasyon kontrollü test cihazından gerekli dataları aldıktan sonra bu dataları istenilen parametrelere göre işleyen ve sonuçları grafik ve metin olarak veren bir yazılım hazırlandı. Bu yazılım sayesinde zaman tasarrufu sağlanarak daha sağlıklı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Today, we have used several softwares in our life by development in computers and software technologies. The first step is the analysis of the needs for developing software technologies as it is in new developed technologies. In this study, it is deteched how faster progressed can be obtained by software technology after the need analysis in construction sector. Fracture mechanic of concrete is highly important for structures such as earthquake resistant strucretes, military facilities, nuclear power plants and structures in severe environment that cost high. Fracture energy of concrete is an important characteristic of concrete for understanding collapse of structures. But, it is not easy to calculate fracture energy of concrete. The aim of this study is to write a software processing data obtained from deformationed controlled mechine according to parameters desired by user and then presenting results in text and grafic. By this software, time will be saved and accuratly results will be obtained.