Korunan alanlarda yönetim planının gelişimi: Patara özel çevre koruma bölgesi yönetim planı örneği
The develepment of management plan in protected site areas: The case of Patara special environmental protection area management plan
- Tez No: 414027
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GENÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın konusu, iş yerlerinde organizasyonel performans sağlamak için gerçekleştirilen bir süreç olarak tanımlanan, yönetim planıdır. Dünyada son yirmi yılda yönetim planı, kentsel ve doğal çevrenin ile kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi sürecinde de uygulanmaya başlanıldı. Çalışmada, alan yönetimi ve yönetim planı ile ilgili uluslararası yaklaşımlara yer verilerek bu kavramların ulusal mevzuattaki yerine ve ülkemizde yapılan yönetim planı örneklerine değinilmiştir. Bu bağlamda, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi için 1997 yılında mülga Çevre Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı ile Mülga Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde hazırlanan yönetim planı ele alınmıştır. Söz konusu planın eksiklikleri ve uygulanamama nedenleri irdelenerek bunların giderilmesi adına yapılması gerekenler tartışılmış ve çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the management plan that defined as a process in which they actualize to ensure organizational performance in work places. In last two decades in the world, management plan has started to be applied in the development processes of the protection of urban and natural environment and cultural heritage. In this study, the position of field management and managment plan in national legislation and examples of management plans that are made in our country are mentioned by featuring field management and the international approaches dealing with management plan. In this context, managment plan of Patara Special Environmental Protection Area that is prepared in coordination of Ministry of Environment / Special Environmental Protection Agency Headship and Ministry of Culture / General Directorate of Protection of Cultural and Natural Heritage in 1997 has discussed. By explicating the deficiencies of that plan and the reasons not to applied, needs to be done to overcome them are discussed and solution proposals are developed.